A második világháború utáni korszak legnagyobb humanitárius katasztrófájával állunk szemben Aleppó és Szíria esetében – mondta Gazdik Gyula közel-kelet szakértő a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában. A szemünk előtt zajlik a szír társadalom teljes szétforgácsolása. Szavakkal nehezen leírható, ami a város keleti felében történik. Az ENSZ rendkívüli ülésén, melyet francia és brit kezdeményezésre hívtak össze és videókapcsolaton részt vett az ENSZ főtitkár helyettese és az Unicef regionális igazgatóhelyettese az ENSZ képviselői arra panaszkodnak, hogy a katonai megoldások mindig felülírják a humanitárius szempontokat, hiába hívják fel a nagyhatalmak figyelmét ara, hogy mi folyik, lényegében kevéssé változnak a dolgok. Gazdik Gyula azt is elmondta, hogy Aleppó 250 ezer lakosán kívül még 700 ezer ember van elszigetelve ostromgyűrűben Szíriában.
Aleppóban már a katonai hadviselés alapvető szabályait sem tartják be, és segélyszolgálatos konvojt bombáztak le a minap. Meghalt a 24 éves Anasz al-Basa egy humanitárius szervezet igazgatója is, : a „Space of Hope” elnevezésű civilszervezet iskolákat és gyerekmenhelyeket támogatott, az árván maradt gyerekeket segítette a lázadók ellenőrzése alatt álló keleti negyedében. Al-Basa a város Mashad negyedében esett el, haláláról bátyja, Mahmud al-Basa adott hírt. „Azért élt, hogy a gyerekeket megnevettesse és boldoggá tegye a legsötétebb, legveszélyesebb városban” – írta Facebook-üzenetében a bohóc testvére. Anasz gyakran öltözött bohócnak, a gyerekek megnevettetésére. A fiatalember szüleinek korábban már sikerült kijutniuk Aleppóból. Anasz két hónapja nősült, felesége továbbra is a városban tartózkodik.
Gazdik Gyula utalt a Finacial Times cikkére, mely szerint Ankarában folynak a tárgyalások az oroszok illetve több szíriai felkelő csapat között. Diplomáciailag az Egyesült Államok és Oroszország közti nyílt egyezkedés zsákutcába került, a regionális ellentétek nagyok. Szíria kapcsán a regionális status quo átalakításáért folyik a harc, melyben Szíria az epicentrum. A diplomáciai erőfeszítések egyelőre nem jártak eredménnyel. Az adminisztrációváltást az Egyesült Államokban igyekszik Szíria és Oroszország kihasználni és megpróbálják év végééig megtisztítani a terroristáktól Aleppó keleti részét.
(Klubrádió)