Alaposan megcsappant
az elmúlt hetekben az ország kereskedelmi gáztárolóiban lévő földgázkészlet – derül ki a Magyar Földgáztároló Zrt. adataiból. Így a hazai tárolók ma már alig 25 százalékig vannak feltöltve. Az állami kézben lévő, együttesen 4,3 milliárd köbméter kapacitású hazai kereskedelmi földgáztárolókban – a zsanai, a hajdúszoboszlói, a pusztaedericsi és a kardoskúti állomáson – tárolt gáz mennyisége pedig mostanság is napi fél százalékkal csökken. Ezért ha a gázkivétel a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor a készletek legfeljebb 50 napra elegendők. Vagyis február második felére elfogyhatnak a tartalékok – figyelmeztetnek szakértők.
Hozzáértők szerint tovább gyengítené Magyarországon az ellátásbiztonságot, ha az orosz beszállító elzárná a gázcsapot. Ez pedig nem kizárt, miután Alekszej Miller, az orosz állami gázipari holding, a Gazprom vezérigazgatója a napokban közölte: a Gazprom csökkentheti vagy leállíthatja a gázszállítást az Európai Uniónak, ha Kijev jogtalanul vételez gázt az Ukrajnán keresztül az európai országokba – egyebek mellett Magyarországra – gázt szállító vezetékből. Miller szerint kérdéses, hogy nagyobb lehűlés esetén Ukrajna képes lesz-e a saját forrásaiból és a megfordított, vagyis az unió felőli gázszállításokból kielégíteni a belföldi fogyasztói keresletét. Szavai szerint ugyanis Ukrajnának még sohasem volt ilyen kevés tartaléka gáztárolóiban.
A gázcsapok elzárása azért okozhat gondot hazánknak, mert gázszükségleteink mintegy nyolcvan százalékát importból elégítjük ki. A legfőbb behozatali forrás pedig az Ukrajna felől Beregdarócra befutó csővezeték. Így ha leállnak az orosz szállítások, ellátási gondok adódhatnak a hideg téli napokon. Az ország szükségleteinek zavartalan kiszolgálása akkor garantált, ha a betárolt mennyiség mellett folyamatosan rendelkezésre állnak az ukrán határra érkező orosz gázszállítmányok, az Ausztria felől érkező gázmennyiségek, illetve a hazai kitermelésből származó földgáz.
A mindössze negyedig feltöltött tárolókból azonban napi szinten sokkal kevesebb gázt és lassabban lehet kipumpálni, mintha jobban tele lennének a befogadóegységek. Ezért lehetséges, hogy az import akadozása esetén a hirtelen megnövekvő szükségletekkel nem tud majd lépést tartani az ellátórendszer, s ezért fogyasztási korlátozásokat kell bevezetni. Vagy hozzá kell nyúlni a zsanai tárolóban betárolt mintegy 0,9 milliárd köbméteres úgynevezett stratégiai készletekhez, amelyeket csak különleges vészhelyzetekben szabad felhasználni – állítják szakemberek-írja az mno.hu (fotó: meleg ruha jól jöhet…)