Ezt állapította meg a

Berlini Gazdasági Intézet igazgatója, aki az elmúlt év eredményeit összegezte. A GDP 1,9 százalékkal nőtt. Ez jóval több, mint a megelőző évtizedben, amikor átlagosan 1,4 százalék volt a gyarapodás évente. Ebből az 1,9 százalékból 0,3 százalékot jelentettek a migránsok, akikre 20 milliárd eurót költöttek Németországban.

Egyelőre még csak pár ezer állt munkába az 1,1 millió migráns közül, de

Marcel Fratzschel igazgató szerint mind többen lesznek. Akkor pedig ez évi 0,7 százalékos hozzájárulást jelenthet a GDP-hez.A német állam 20 milliárd eurót költött a tömegesen érkező közel-keleti migránsokra. A Berlini Gazdasági Intézet igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségvetés többlete csaknem ugyanennyi: 19,2 milliárd euró. Ilyen nagy erőfeszítést nem tett a német állam az újraegyesítés óta.

Ezek a kiadások igen ösztönzően hatottak a gazdaságra különösen az építőiparra. 4,3 százalékkal több új lakás épült Németországban tavaly. A belső fogyasztás általában is nőtt: a háztartásoké 2, a közösségi jellegűek 2,5 százalékkal. A növekedés fő forrása tehát a hazai piac volt és nem az export, pedig Németországnak hagyományosan ez az erőssége. Tavaly az import gyorsabban nőtt, mint a kivitel. Ez is ritkán fordul elő az EU első számú gazdasági nagyhatalmánál- írja a párizsi Le Monde.

Folytatódik-e a fellendülés?

A berlini igazgató szerint igen: elsősorban az egészségügy és az oktatás kiadásainak növekedése várható. Ezen kívül jó napok várnak az építőiparra és a németek hagyományos exportágazatára, a gépiparra. Csakhogy majdnem mindenütt munkaerőhiánnyal küszködnek. Ezért lenne fontos a migránsok jelentős részének munkába állítása. Teljes cikk itt.

http://hvg.hu/gazdasag/20170116_Merkel_migransok_gazdasag_novekedes