A déli határra a honvédség
által épített határzár kettészakította a kritikusan veszélyeztetett délvidéki földikutyák populációját. Az építkezés előtt ötszáz példányra becsülték az állományt, ám sok állat elpusztult az építkezés közben. A tárca ma már csak kétszáz egyeddel számol. Csak a pontosság kedvéért: a világon összesen ennyi földikutya él.
A Földművelésügyi Minisztérium most (mindössze egynapos nyilvános véleményezési határidővel) jogszabálytervezetet tett közzé a Bajai földikutya-rezervátum természetvédelmi terület létrehozásáról.
A tervezethez mellékelt magyarázó szövegben azt írják:
A Bajai földikutya-rezervátum létesítése kulcsfontosságú lépés a fokozottan védett, csak a Kárpát-medencében élő, kis létszámú állománya miatt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által a kritikusan veszélyeztetett fajok között számon tartott délvidéki földikutya megőrzése terén.
A tárca szerint a 114 hektár kiterjedésű terület védetté nyilvánítása a délvidéki földikutya eddig ismert legnépesebb populációja élőhelyének hosszú távú fenntartását teszi lehetővé. Mint írták, a terület védetté nyilvánítását a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes, a jövő nemzedékek szószólója és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is szorgalmazta.