… volt a terítéken az Európai

Parlamentben. Lépéseket kell tenni, hogy a határellenőrzés valódi határvédelem legyen, jelentette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter hétfőn az Európai Parlamentben a belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) ülésén. Azokra a kritikákra reagált, amelyeket magyar civil szervezetek és európai parlamenti képviselők fogalmaztak meg a kormány tervével kapcsolatban, hogy automatikusan őrizet alá kellene venni a Magyarországra érkező menedékkérőket.

Ha valaki menedékjogi védelmet kér, csak kivételes esetben vehető őrizetbe, ezt az ENSZ Menekültügyi „Genfi” Egyezménye, és egy európai uniós irányelv is kimondja.
„Nagyon erősen vitatható szabályok ezek, mert akkor születtek, amikor nem volt migrációs válság, és sokkal kevesebb kérvényt kellett elbírálni” – vélekedett a miniszter az uniós szabályokkal kapcsolatban. A kormány jogi összecsapásra készül az európai uniós intézményekkel, mert ha nem történik változás, két veszélytől tart: „nem tudjuk, melyik nap hol csap le ránk a terrorizmus”, és megszűnhet a schengeni szabad utazás.
A kormány szerint a gyakorlatban ezeket a szabályokat nem lehet betartani, mert ha nem korlátozzák a menedékkérőket a szabad mozgásukban, akkor továbbállnak Magyarországról, mielőtt el lehetne bírálni, hogy valóban jogosultak-e nemzetközi védelemre. Tavaly kilencezer leadott kérelmezőből nyolcezer tett így, nem várták meg, hogy Magyarországon menekültnek nyilvánítsák őket, mondta a miniszter. Az őrizetbe vételt úgy kell elképzelni, hogy tartózkodási helyeket jelölnek ki a menedékkérőknek, amin belül mozoghatnak szabadon, és el is hagyhatják őket – de a szerb-magyar határon például csak Szerbia felé, tisztázta Trócsányi az EUrologus kérdésére. http://index.hu/kulfold/ep/2017/02/27/kerdore_vontak_az_igazsagugyi_minisztert_az_europai_parlamentben/