Tíz kategóriában osztotta
ki az amerikai fogyasztóvédelmi kiadvány, a Consumer Reports a legrosszabb autóknak járó anti-díjat. Az az érdekes, hogy a lista nagy része nálunk is elérhető autókat tartalmaz.
Galéria: Mitsubishi SpaceStar – 2013.
A legrosszabb kisautónak a Mitsubishi Mirage bizonyult, amit mifelénk Space Star néven forgalmaznak. Az amerikaiak elsősorban a háromhengeres motor kulturálatlan járását, a vacak úttartást és a feltűnően olcsó kivitelű belső teret kritizálták. Annak idején mi sem szerettük, de míg az Egyesült Államokban kifejezetten olcsó, nálunk még ez az előnye sem jelentkezik.
Rövid, nagyon rövid, viszont magas
A villanyautók közt is egy Mitsubishit találtak a leggyengébbnek. Az i-MIEV, ami nálunk Citroën C-Zero és Peugeot i0n néven is ismert, az egyik legelső elektromos autó volt a piacon – nem csoda, hogy a lassan töltődő, az EPA mérése szerint úgy 100 km hatótávú, olcsó kivitelezésű és szűk autó a Tesla Model S mellett rossz viccnek tűnik.
A kompakt modellek közül a Fiat 500L-t ítélték a legrosszabbnak, és nem csak a tesztelők véleménye alapján. A Consumer Reports vásárló-elégedettségi felmérése alapján kiderült, hogy az olasz modell megvásárlását többen bánják odaát, mint nem. Ezen felül gyenge eredményt ért el az IIHS töréstesztjén, túl keménynek találják a futóművét, kényelmetlennek az üléseit és a vezetési pozícióját is.
A közepes személyautók mezőnyében a Chrysler 200-as a negatív rekorder. A tesztelők szerint olyan, mintha egy előző korszakból maradt volna itt, rossz az úttartása, a váltója és a kisebbik, négyhengeres motorja sem éri el a ma megszokott működési kultúrát. Az amúgy formás négyajtós azonban nem zavar már sok vizet, hisz gyártását leállították.
A legkevésbé jó kompakt pick-up meglepő módon egy Toyota, a Tacoma lett, amelyet kemény futóműve, nehézkes irányíthatósága, gyenge zajszigetelése és kellemetlen vezetési pozíciója miatt kárhoztatnak. Ez a japánok szerencséjére kifejezetten Észak-Amerikára szabott autó, Európában nem valószínű, hogy egy-két példánynál több bukkanna fel belőle.
Nem úgy a Dodge Journey, amely Európában is kapható Fiat Freemont néven. A Consumer Reports ezt a közepes SUV-ok mezőnyében találta messze a legrosszabbnak. Az írják, az alapmotorral lassú, a V6-ossal ez fogyasztja a legtöbb benzint a kategóriájában, gyenge a kis átfedéses törésteszt-eredménye, és mindezek miatt gyorsan elértéktelenedik. Az európai változat nem tűnt olyan borzasztónak, igaz, azt Fiat dízelmotorral próbáltuk.
A következő sárba húzott modell magyar gyártmány, a Mercedes CLA. Ezt gyenge zajcsillapításának, lassan reagáló alapmotorjának, kőkemény rugózásának és drága extráinak köszönhetően ítélték a belépő szintű luxusautók legrosszabbikának. Nekünk is vannak hasonló tapasztalataink a típussal, bár kiderült, hogy egy fapados kivitel malomkeréknyi felnik és sportfutómű nélkül sokkal élhetőbb, mint azt a korábbi, szénné extrázott tesztautókat ismerve gondoltuk volna.
Az elmúlt pár ezer esztendő kultúrtörténelme és művészettörténelme sajnos azt mondatja, hogy akinek ez nem tetszik, annak baj van az ízlésével. Az olaszok nem diktálják, ők csinálják a divatot
Nagy luxusautónak megint csak egy olasz a legrosszabb az amerikaiak szerint. A Maserati Ghiblit nagy fogyasztása, fárasztóan kemény futóműve, szűk hátsó térkínálata és gyenge megbízhatósági mutatói miatt szidják, bár azt ők is elismerik, hogy élményautónak hibátlan.
Érezni a rokonságot az Evoque-kal
A kompakt luxus-SUV-ok közt egy brit, a Land Rover Discovery Sport áll a Consumer Reports ranglétrájának legalján. Azt mondják, a hasonló méretű tömeggyártmányokkal sem igazán állja a versenyt: négyhengeres turbómotorját kellemetlen karaktere miatt szidják, és állítólag az automata váltó sem működik elég finoman. Emellett vezetni sem kellemes, és a belső tér kialakítása sem felel meg az árkategóriában megszokottnak.
A nagy luxus-SUV-ok alkotják a tizedik kategóriát, ezek közül a Cadillac Escalade-et találták a legkevésbé jónak. Indokolatlanul kemény a rugózás, az irányíthatóság és a fékezhetőség is kifejezetten gyenge a tesztelők szerint, ezen felül kevés a hely a harmadik üléssorban, a középső üléspad pedig túl alacsonyra került, hogy kényelmes legyen. A Consumer Reports inkább az olcsóbb Chevrolet Suburbant és a GMC Yukon XL-t javasolja azoknak, akik efféle járművet vennének – úgy néz ki, a GM-nek ezek a márkái jobb munkát végeztek a finomhangolás terén, hiszen a felsorolt típusok műszakilag nem térnek el az óriás-Cadillactől.