Az antirasszista világnapon civil szervezetek, jogvédők, aktivisták világítanak rá a miskolci szegénytelepeken élőket érintő súlyos jogsértésekre, a gettósodás és a nyomor fokozódására. Arra hívják fel a figyelmet, hogy az önkormányzat feladata lenne az emberhez méltó lakhatási és életfeltételek megteremtése Miskolc szegényei számára.
A kormány szegényellenes politikájának köszönhetően a szegénységben élők helyzete országszerte romlik, a szegregáció fokozódik. Miskolcon a helyzet kirívóan rossz, az önkormányzat cigányellenes lépéseit már több bíróság, az ombudsman és nemzetközi szervezetek is elítélték.
Az elmúlt 4 évben a miskolci önkormányzat intézkedései és a kollektív bűnösségre alapozó megaláztatás odáig vezetett, hogy közel 500 ember tűnt el a miskolci Avasról és a Számozott utcákból. Senki sem követte egyenként nyomon ezeknek az embereknek a sorsát, de köztudomású, hogy akik közülük Miskolcon maradtak, azok többnyire kiszorultak Lyukóvölgybe, a legnagyobb külterületi gettóba. Köztudomású az is, hogy sokan Kanadában fordultak menedékjogért.
A miskolci telepek – jórészt roma – lakói létbizonytalanságban élnek. A téli kilakoltatási moratórium lejárt, a hajléktalanság illetve a gettósodás fokozódása egyre jobban fenyeget, annak minden negatív következményével. A TASZ helyszínen forgatott videóját ide kattintva tekintheti meg.
A felelősség elsősorban nem a nyomorba taszított embereké, hanem az önkormányzaté és az államé, azé az önkormányzaté és államé, amelyik magára hagyja polgárai egy részét a mindennapi létküzdelemben, az emberi méltóság védelmében.
A szegénység és kirekesztettség komplex problémáinak kezelése kizárólag megfelelő szakpolitikai eszközökkel lehetséges, a „gazdálkodási érdekek nem írhatják felül, nem eredményezhetik a szociálisan rászorult társadalmi rétegek tömeges hajléktalanná válását”, mondta ki jogerős ítéletében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság.
Miskolc minden lakójának az az érdeke, hogy a nyomort számolja fel az önkormányzat, ne a nyomorban élők emberi méltóságát, alapvető jogait!
EGYENLŐ JOGOKAT MINDENKINEK!
Aláírók:
Csendes József szociológus
Csikós Mariann miskolci lakos
Daróczi Gábor aktivista
„Egy Mindenkiért Mindenki Egyért” a Hátrányok Ellen Országos Egyesület
Gulyás Ferenc miskolci roma vezető
Dr. Hain Ferenc társadalomkutató, főiskolai docens
Havas Gábor szociológus
Horváth Aladár elnök, Roma Parlament
Kishonthy-Kardos Rita miskolci lakos
Lengyel Gabriella szociológus
Dr. Nónay Gábor miskolci lakos
Sáfrány Réka, esélyegyenlőségi szakértő
Spronz Júlia civil jogvédő
Szőke Sándor polgárjogi aktivista
Tamás Attila miskolci roma aktivista
Társaság a Szabadságjogokért
Tuczai Rita miskolci lakos
Tyetyák Zoltán, a Miskolcnak Hangja Van civil csoport alapítója
Váradi Gábor miskolci roma vezető