Mobil dinamikus tengelyterhelés -mérő rendszert kíván beszerezni a Nemzeti Közlekedési Hatóság – derült ki az uniós közbeszerzési lapból a múlt év utolsó munkanapján. A nyertes ajánlattevőnek 12 készletet kell leszállítania, amely magában foglalja a kerékterhelést mérő talpakat, a szintkiegyenlítő szőnyegkészletet, a kerékterhelést mérő, tengelyterhelést és össztömeget meghatározó, a mérést vezérlő szoftvert, valamint a forgalomirányító jelzőlámpát és annak állványát. Ez a mobil – azaz nem állandó helyre telepített – eszköz nyilván csak kiegészíti a már meglévő, beépített mérőhelyek hálózatát.

A nemzeti tengelysúlymérő rendszer (TSM) kiépítésekor a mérési pontokon olyan útba süllyesztett érzékelőket telepítettek, amelyek képesek a járművek tengelyterhelését és össz­tömegét mozgás közben meghatározni. Az adatok alapján a kétségkívül túlsúlyos jármű automatikus bírsághatározatra számíthat, a túlsúlyosnak vélt járművet a közúti ellenőr kitereli a forgalomból, és helyszíni ellenőrzés során állapítja meg, hogy valóban túlterhelt-e a jármű. Ha igen, akkor az ellenőr szankcionál, és csak abban az esetben engedi tovább a járművet, ha a sofőr megszüntette a problémát. Természetesen mindez a külföldiekkel szemben is hasonlóképp működik: ha a bírságot a jármű külföldi vezetője nem fizeti be a helyszínen, lehetőség van a jármű visszatartására is.

A TSM-rendszerben az ország 89 pontján mérőegységeket szereltek fel, az első szenzort még tavaly szeptemberben telepítették, a rendszer előszűrőként üzemelő kezdetének tervezett időpontja február, a teljes, az objektív felelősség elve alapján funkcionáló automatikus üzemmód a második félévtől várható. A nemzeti tengelysúlymérő rendszer megvalósítása a Nemzeti Közlekedési Hatóság és a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. által létrehozott konzorcium feladata. Igaz, hogy közben a közlekedési hatóság beolvadt a fejlesztési tárcába, ez feltehetően nem érinti az ellenőrző rendszer működését.

Olyan eszköz kialakítása volt a cél, amely a közlekedés biztonságának javítása és a nemzeti útvagyon védelme érdekében minden korábbinál hatékonyabb ellenőrzést tesz lehetővé. A tengelyterhelés- és össztömegmérés kiterjesztése azért indokolt, mert a túlterhelt tehergépjárművek kiemelt problémát okoznak a közutakon. Az ilyen járművek balesetveszélyesebbek, az okozott kár nagyobb, és a túlterheltségből adódó balesetek gyakran végződnek tragédiával, amelyek megelőzhetőek lennének. A túlsúlyos járművek arányának csökkenésével javulás érhető el a közlekedésbiztonságban, illetve várhatóan csökken a súlyos és halálos balesetek száma is.