Két megyében volt

kiugróan magas a halálozás 2015-ben: Borsodban és Komárom-Esztergomban. Borsod abból a szempontból nem volt meglepő, hogy itt amúgy is kifejezetten magas a moralitási arány az országon belül, és jóval alacsonyabb a várható élettartam, mint az ország más megyéiben.

De a Komárom-Esztergom megyei adatra még keresik a magyarázatot.  Wéber András az ÁNTSZ influenzamonitorának adatai alapján azt mondta: az idei járvány sokkal rohamosabb lefolyású volt, mint a tavalyi, vagy akár a 2015-ös.

Az ÁNTSZ influenzamonitora alapján a 2015-ös és az idei járvány erősebb volt a 2016-osnál.
Az influenzajárványban főként gyerekek és fiatalok betegedtek meg, de az idősebbeknél volt halálos következménye.
A KSH szakembere szerint a 2015-ös és az idei megnövekedett halálozás jelenség nemcsak Magyarországon volt megfigyelhető. Míg két évvel ezelőtt Európa szinte mindegyik országában tapasztaltak számottevő növekedést a halálozásban (még a hagyományosan alacsony halandóságú államokban is), addig az idei legfrissebb havi halálozási adatok alapján Franciaországban is nagyon hasonlóan alakult a mortalitási adatok változása, ami ugyancsak az influenzajárvány hatását támaszthatja alá.
A 18 évvel ezelőtti, hasonlóan gyilkos 1999-es tél után olyan év jött, amiben kiugróan magas volt Magyarországon a népesség természetes fogyása. Az idei első két hónapban a halálozások számának jelentős emelkedése, valamint a születések csökkenése következtében a természetes fogyás a tavalyi január–februári 7409-cel szemben idén 12 388 fő volt, ami 67 százalékos növekedést jelent.
A hasonlóan durva 2015-ös influenzajárvány is közrejátszhatott abban, hogy hosszú idő után 2015-ben először csökkent a várható élettartam itthon.

444.hu