Az Európai Parlament elkezdi vizsgálni, hogy tiszteletben tartják-e az európai alapjogokat Magyarországon.

Az Európai Parlament szerint súlyosan romlott a demokrácia és jogállamiság állapota Magyarországon, és azt kérik, hogy az Európai Unió indítsa el a „hetes cikk” néven elhíresült vizsgálatot.
Felszólítják a magyar kormányt, hogy helyezze hatályon kívül a menedékkérőkkel és civil szervezetekkel kapcsolatos szabályokat szigorító törvényeket, és állapodjon meg az amerikai hatóságokkal a CEU ügyében, hogy az egyetem továbbra is szabadon működhessen Budapesten. Felszólítják az Európai Bizottságot is, hogy szigorúan ellenőrizze az uniós források magyar kormány általi felhasználását.
Ez még csak egy kérés
Az EU alapszerződésének a 7. cikkében írják le a folyamatot, amit elindítana az EP. Az a lényege, hogy az európai uniós intézmények párbeszédre hívják a kormányunkat arról, hogy Magyarország hogyan gondolja tovább építeni a demokráciát és megvédeni az európai értékeket. Most az EP egyik szakbizottsága mond először véleményt, hogy szerintük is indokolt-e a vizsgálat. Ez a szakbizottság, amelyik az állampolgári jogokkal foglalkozik, egy külön jelentésben fogja közzétenni, hogy mit gondol.

Ha a szakbizottság nem lát veszélyt a demokráciára Magyarországon, akkor azt fogja javasolni, hogy ne izzítsák a hetes cikket. Ha lát, akkor az Európai Parlament újra szavaz majd.
Hogy lesz ebből büntetés?
Nem a büntetés a hetes cikk lényege, hanem, hogy a napirendre kerül az ügy. Ezután a magyar kormánynak egyeztetnie kell róla, hogy milyen lépések számítanak elfogadhatónak egy nyugati demokráciában, és milyenek nem.
Nagyon messze állunk attól, hogy szankciók egyáltalán szóba kerüljenek, és senkinek nem is célja, hogy büntessen. index.hu