Tisztelt dr. Schweickhardt
Gyula Úr!
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 2016. október 6. napján tartott ülésén fogadta el a IX-156/314.908/2016. sz. határozatot a Miskolc Holding Zrt. kizárólagos tulajdonában lévő Régió Park Miskolc Nonprofit Kft. és a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. egyesülése kapcsán meghozandó döntések jóváhagyásáról, amely döntés következményeként a Régió Park Miskolc Kft. 2016. december 31. napján törlésre került a cégjegyzékből és beolvadt a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft-be.
Logikus lett volna, hogy a régi menedzsment tájékoztatja az újat a folyamatban lévő ügyekről, de az engem és tulajdonostársaimat érintő ügyben ennek hatodik hónapja semmi jelét nem tapasztalhatjuk, megfenekleni látszik a tizedik éve húzódó de megoldódni nem akaró probléma megoldása.
A történet 2008-ban indult, amikor a Régió Park Miskolc Kft beruházásában az eredeti tervektől eltérően készült el az akkor már meglévő társasházunk mellé épült mélygarázs és Európa tér. A kivitelezés minősége is csapnivaló, de a legnagyobb problémát az okozta és okozza a mai napig, hogy a mélygarázs nem kellő mélységben készült el, és így természetesen a tetején lévő tér is magasabbra került a tervezettnél és a kelleténél. Emiatt a be- és kihajtás is nehézségeket okoz, károsulhatnak a járművek, de a kivitelező több más hibát is elkövetett, például nem készült el a megfelelő csapadékvíz elvezetés, és a tér egy része a szomszédos Kálvin János 1. számú társasház (a továbbiakban Társasház) felé lejt. A társasház előtti járda szélén egy nagyjából 8cm széles, 3 cm mély, kb. 60 m hosszú és 0% lejtésű csatorna készült vélhetően helyszíni ötletelés következtében, mert minimum a szakma alapjait ismerő tervező ilyet „nem követett volna el”. Az esővíz követve a fizika törvényeit és engedelmeskedve a gravitációnak rendszeresen elöntötte a Társasház előtti járdát, betört a lépcsőházba, és áztatta a részben a Társasház, részben a járda alatt elhelyezkedő garázsaink födémét.
A kivitelezési hibákat a kivitelező Régiópark Miskolc Kft. vezetői soha nem is tagadták, 2011. októberében a nyilvánosság előtt is elismerték a problémákat, a sajtóban a következő nyilatkozat jelent meg:
„Az üggyel kapcsoltban Perecsenyi Attila, a Régió Park Miskolc Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az Európa téri mélygarázs esete sajnos olyan tananyaggá vált, amelyen keresztül azt mutatják be, hogy nem szabad egy mélygarázst megépíteni. A 2008-ban átadott Európa téri mélygarázs hibái szembetűnőek, a csapadékvíz befolyik, a falak vizesednek, a be- illetve kihajtás is gondot okoz.”
Forrás: http://www.boon.hu/miskolc/europa-ter-hogy-nem-szabad-egy-melygarazst-megepiteni/1811861
Ugyanitt olvashattuk a következő fellengzős ígéreteket is:
„A hibák feltárása érdekében több kooperációs egyeztetés zajlott le a kivitelező, a tervező, a műszaki ellenőr és a Régió Park Kft. között, mint információm szerint az építkezés teljes időszakában. Ezen egyeztetésekre hivatalosak voltak a társasház képviselői is. A tér problémái a talajvíz és a csapadékvíz elleni szigetelés kijavítás után a társasház együttműködési szándékával megoldható. Pár napon belül kézhez kapjuk a kivitelező megoldási javaslatát, melyet a tervező és műszaki ellenőr elfogadásával hagyunk jóvá. A végleges megoldás időpontjáról csak ezt követően tudunk nyilatkozni.” – nyilatkozta érdeklődésünkre Pásztor Imre, a Miskolc Holding Zrt. kommunikációs és PR vezetője.
A „pár nap” gyorsan elröppent, miként a következő pár év is, mely időszakban a garázsok szép csendesen áztak tovább, és a Régió Park vezetése továbbra sem érezte úgy, hogy ezért kárpótlással tartozna, sőt egy halk bocsánatkérésre sem futotta Végül 2013. októberében jutottunk el oda, hogy a probléma szakszerű orvoslása helyett a kivitelező a Régiópark áldásával több ponton megfúrta a járdát, és a térről a járdára vezetett csapadékvizet tovább vezette a Társasház alatti magántulajdonban lévő teremgarázsba. Perecsenyi Attila váltig állította, hogy ezt kiváló minőségben valósítják meg, és a beázások meg fognak szűnni, noha nyilvánvaló volt, hogy az a pacsmagolás, amit „szigetelés” helyett végeztek a furatok körül úgy 30 cm átmérőben, meg a kivitelező által két fuser (saját bevallásuk szerint egy pincér és egy szobafestő) által néhány ponton végzett injektálás nem képes a további beázások megakadályozására, legfeljebb a víz néhány arasszal odébb áztatja a garázsok plafonját.
Ezt követően már csak nyelvészeti viták folytak, Perecsenyi Attila ügyvezető szerint a helyzet sokat javult, mert már csak rendkívüli esőzés esetén ázunk. A miskolci magyar dialektusban a rendkívüli szót nem alkalmazzuk arra, ami mondjuk havonta hatszor fordul elő. Ugyancsak gondjai vannak Perecsenyi úrnak a folyamatos szó értelmezésével. Miként 2011. után sem történt 2 évig semmi, a 2013-14. évi gányolást követően sem történt semmiféle további munkavégzés, márpedig ennek jellemzésére a folyamatos a legalkalmatlanabb szó, hacsak nem folyamatos időhúzás, vagy folyamatos semmittevés kontextusban. A beázásra meg csak azért nem alkalmazható, mert nem folyamatosan ázunk, hanem csak valahányszor esik az eső.
A folyamatos időhúzás két legutóbbi epizódjaként egy augusztusi beázást követően Perecsenyi ügyvezető 2016. szeptember 2-án kelt levele, melyben a következőt állítja:
„A rendkívüli időjárás okozta beázások elkerülése érdekében egyeztetésben állunk az Önök közös képviselőjével. Szeretnénk első körben közös álláspontra helyezkedni, és ezt követően bevonni az érdekelt feleket a hatékony megoldás érdekében.”
Perecsenyi úr tehát 9 év huzavona után nem orvosolni akarta a hibákat, nem megoldani akarta a problémát a lehető legrövidebb időn belül, nem, ő álláspontra akart helyezkedni. Sajnos nem tudom, hogy Perecsenyi dialektusban ez a megfogalmazás mit takar.
2016. november 24-én a polgármesteri hivataltól az alábbi „tájékoztatást” kaptam: „2016. november 15. napján – a közös képviselő jelenlétében – helyszíni bejárást tartottak az Ön által kifejtett beázások kivizsgálása érdekében, emellett felvették a kapcsolatot a mélygarázs tervezőjével és kivitelezőjével, kérve műszaki javaslatukat a probléma megoldására.”
A Régiópark hanyag kivitelezésének szenvedő alanyai, a garázstulajdonosok sem erről a bejárásról nem kaptak tájékoztatást, sem arról, elkészültek-e azok a bizonyos műszaki javaslatok, és terveznek-e bárminemű munkavégzést, vagy a Régiópark, ill. a beolvadást követően a Városgazda továbbra is vissza óhajt élni vészesen fogyatkozó türelmünkkel, miként tették ezt kilenc éven át.
Időközben azonban elkészült egy igazságügyi szakértői vélemény, amely a 2013. évi „javításról”, annak „szakszerűségéről” és „eredményességéről” többek közt a következőket tartalmazza.
Szakértő megállapítása: Az épület előtti járda/térburkolatba helyezett 8 db új lefolyó és vízelvezető rács utólagos beépítésének szigetelési megoldása nem volt megfelelő és szakszerű, mivel 3.5. Teremgarázsok vizsgálata fejezetben, a beépített lefolyók mindegyike jelentős mértékben, azóta is beázik. Bár a beépítést követően a lefolyók környezetét injektálással próbálták javítani, az elképzelés és annak megvalósítása alkalmatlan volt a hiba megszűntetésére, a beázások továbbra is fennállnak.
Kérem, küldje meg a 2016. november 15-én készült jegyzőkönyvet a bejárásról.
Kérem, tájékoztasson arról, terveznek-e további, ezúttal valódi megoldást nyújtó munkálatokat az Európa tér vízelvezetésének végleges megoldása érdekében.
Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a jelenlegi helyzet kialakulásáért nem Önt terheli a felelősség, ugyanakkor Ön is értse meg, hogy kilenc év messze több, mint amennyi türelmet a Régiópark megérdemelt, és hogy a megoldás érdekében hamarosan kénytelenek leszünk jogi lépéseket tenni.
Ugyancsak Ön az, akinek módjában áll annak megvizsgálása és eldöntése, hogy a hanyag kivitelezés kijavítása érdekében a Régiópark korábbi menedzsmentje megtette-e a megfelelő lépéseket, a garanciás/szavatossági jogok érvényesíthetők-e, amennyiben nem, akkor mekkora az okozott kár, és megvalósult-e a hanyag vagy hűtlen kezelés vétsége vagy bűntette.
Mielőbbi válaszát várva tisztelettel
Dr. Gáti Attila Gábor
3530 Miskolc, Kálvin János u. 1/A 5. em. 501.