Az Európai Parlament szerint itt az idő fellépni a készülékekbe a gyártók által „mesterségesen” beépített elavulás ellen. Csökkentenék a pótalkatrészek árát is. Az EP állásfoglalásában egy olyan, új címkét javasol, amelyen szereplő érték alapján könnyebben dönthetnénk jól arról, melyik mosógépet, telefont vagy tévét érdemes megvásárolni.
Úgy tűnik, hogy megelégelték az uniós képviselők az utóbbi évek trendjét, melynek köszönhetően sok készülék egy idő után „automatikusan” elromlik. Ha pedig ez bekövetkezik, akkor nem csak otthon, de még egy átlagos szerelő által is nehezen javítható – a pótalkatrészek pedig drágák. Egy 2014-es Eurobarometer-felmérés szerint a fogyasztók 77 százaléka inkább megjavítatná vásárolt termékeit, mintsem hogy újat kelljen vennie belőle, de jó részüket a javítás költsége és a kapcsolódó szolgáltatás színvonala elbizonytalanítja.
Az Európai Parlament 662 szavazattal (32 ellenében 2 tartózkodás mellett) elfogadott állásfoglalása szerint EU-szerte tenni kellene annak érdekében, hogy tartós, javítható és fejleszthető termékekhez jussunk hozzá. Pascal Durand (Zöldek, Franciaország) képviselő szerint:
Vissza kell hozni a termékek javíthatóságát. Meg kell szüntetni például azt, hogy az elemet beleragasztják a termékbe, így az egészet el kell dobni, ha a telep lemerül. A fogyasztóknak tudnia kell, hogy meddig bírja a megvásárolt termék, és hogy lehet megjavítani.
A beleragasztás jelensége egyre gyakrabban figyelhető meg például a mobilgyártóknál: az okostelefonok nagy százaléka érkezik otthoni eszközkészlettel megbonthatatlan formában. Ha elromlik bennük például az akkumulátor, akkor kidobni ugyan nem kell az egész készüléket, de a javítás sokkal többe kerül, mintha szimplán csak ki kellene venni a régi akkumulátort otthon, majd betenni az újat. http://hvg.hu/tudomany/20170705_eu_beepitett_elavulas_javithatosag_cimke_alkatreszek