…beutalókkal – írta meg a HVG. Egyelőre 22 gyógyszertár kapcsolódott be a próbaüzembe, novembertől viszont már mind a 3100 magyarországi közforgalmú és fiókgyógyszertár élesben fogadja és küldi is az információkat, így ki tudja majd szolgálni az e-recepttel érkezőket. 2019-től pedig már csak az kap papírreceptet, aki ezt kéri, például azért, hogy egy családtag vagy szomszéd is kiválthassa ugyanazt – magyarázta Bertalan Lóránt, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ gyógyszerész szakértője.
A radikális papírtalanítás egyelőre nem szerepel a kormányzati tervekben, így a digitális világgal közelebbi ismeretségben nem lévő betegeknek lesz elég idejük hozzászokni ahhoz, hogy papírvény nélkül is kiválthatják az orvosságaikat.
Az új rendszerben elegendő lesz, ha a páciens igazolja magát az e-személyivel és a hozzá tartozó pin-kóddal, vagy hagyományos személyi igazolvánnyal és taj-kártyával. Mivel a rendszerbe bármelyik orvos által felírt és bárhol kiváltott orvosság feltöltődik, a gyógyszerész egy évre visszamenőleg láthatja, mit szed a páciens. Így kiszűrhető lesz az a hiba, hogy más márkanevű, de azonos hatóanyagú szert rendel az egymás munkájáról nem értesülő háziorvos és szakorvos, akaratlanul megduplázva a szükséges dózist. A kezelőorvos azt is nyomon követheti, hogy az általa javasolt terápia azért hatástalan-e, mert a páciense ki sem váltotta a felírt orvosságot, vagy mert más gyógymódra lenne szüksége.
Sokan gyanakodva szemlélik, hogy bizalmas, személyes állapotukra vonatkozó adataik egy nagy nemzeti adattárba kerüljenek. A „felhő tetején ülő” Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. illetékesei azonban állítják, hogy a tárhely tartalmát ők semmi módon nem ismerhetik meg. Fontos állampolgári jog marad persze, hogy bárki megtilthatja, hogy az orvosa hozzáférjen a fogyatékosságával, szenvedélybetegségével, vagy épp nemi identitásával kapcsolatos adatokhoz.
További részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.