A miskolci álmokat 

mindenesetre porba döngölték (ha ideiglenesen is) a június végén történtek. Varga László országgyűlési képviselő (MSZP) interpellált a parlamentben „A miskolci kohászat jövőjéről” címmel. Hivatkozott az említett acélipari stratégiára, és megemlítette, hogy a 2010-es választási kampány során a miskolci Fidesz sokat kampányolt, hogy újraindítaná a diósgyőri kohászatot, a DAM-ot

. Elhangzott ekkor az is, mondta az ellenzéki képviselő, hogy ezer főnek teremtenének munkát. A 2014-es választások előtt is felmerült a kohászat újraindítása, de ekkor már a Digép területén 50 millió euró befektetéssel (itt az előbb említett szír-szlovák beruházásra utalt a képviselő – a szerk.), ám ez sem járt sikerrel. Ezután tette fel kérdéseit, miszerint „számolnak-e a diósgyőri kohászattal, ha az acélgyártást magasabb fokozatra szeretnék kapcsolni Magyarországon? Számolnak-e a diósgyőri kohászat újraindításával?” Utalt arra is, hogy mintegy 350 ezer tonna minőségi acélt gyártottak volna a tervek szerint 100-120 milliárdos árbevétel mellett, 500 fő részére közvetlenül munkahelyet biztosítva.

Ózd és Dunaújváros
Varga László kérdéseire Lepsényi István nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár válaszolt, amiből az derült ki, hogy szó sincs kormányzati támogatásról. Ismertette a nemzeti acélgyártási cselekvési programot, és azt, hogy a beszállítói alapanyag-ellátás biztosítását a dunaújvárosi Dunaferr és az Ózdi Acélművek korszerűsítésével képzelik el. Elmondta még, hogy „harmadik közegként a korábban nem sikeres magánkezdeményezés bázisán magyar befektetők egy olyan összehangolt régiós acélgyártás-fejlesztési koncepción dolgoznak, amelyben az acél alapanyag gyártása és a megmunkálás, feldolgozás fejlesztése egyaránt szerepel, és ezt tudjuk támogatni”.

Ács Andrást is kérdeztük az elhangzottakról. Ő annyit mondott, egyetért a kormányzattal, hogy a két működő acélipari társaságot támogatja, mert egy, még csak tervekben szereplő projektes céget nincs miért.

„Dolgozunk rajta, hogy befektetőket találjunk, ha fel tudunk mutatni valamit, akkor biztosak lehetünk a támogatásban”, mondta lapunknak.

Pró és kontra
Mi szól ellene, mi mellette a szakemberek szerint?

Ellene szólna például, hogy kevés a szakképzett munkaerő, hogy a gyár (DAM) gépeit elhordták, az épületek egy részét lerombolták, horribilis összegbe kerülne az újraindítás.

Mellette szólna például, hogy nagy szükség lenne nemesacélra, Szlovákiától Görögországig nem gyártanak ilyet, Magyarország is importra szorul.

– Hajdu Mariann –