2,5 millió négyzetkilométernyi lehet a teljes kiterjedése annak az úszó szemétszigetnek, amit Charles Moore és önkéntesei fedeztek fel a Csendes-óceán déli vizein, az óceán azon részén, ahol a környező nagy áramlatok viszonylag stabil, nem elmozgó vízfelületet hoznak létre (ún. gyre). Moore fedezte fel a kilencvenes években az első ilyen úszó hulladékszigetet, vagy már inkább hulladékkontinenst a Csendes-óceán északi részén.
Most megfigyelései és tapasztalatai alapján, a hulladékréteg sűrűsége alapján úgy becsüli, hogy az óceán déli részén felfedezett sziget hatalmas, kb. fél nyugat-európányi úszó hulladéksziget tíz évvel az északi csendes-óceáni után alakulhatott ki.
A déli hulladéksziget jellemzően apró műanyaghulladékból állt össze. „Csak kevés nagyobb darabot találtunk, egy-két bóját, pár horgászkelléket, de többnyire ezek is össze voltak törve” – mondta Moore. De akármilyen aprók ezek a műanyagdarabok, annyi van belőlük, hogy az ENSZ Oceánkonferenciájának becslései szerint 2050-re össztömegük meghaladja majd az óceánban élő halak össztömegét. Ráadásul ezek az apró, kozmetikai termékekből folyamatosan a vízbe kerülő, évtizedek alatt lebomló, folyamatosan morzsolódó mikrogyöngyök könnyen az állatok szervezetébe kerülhetnek. (Via Weather.com)