A Jameson CineFest MusicDocs
blokkjában csupa nagyágyú szerepel és énekel: a Beatles páratlan karrierjét éppúgy felidézi a fesztivál – Ron Howard rendezésében -, mint Whitney Houstont és a Placebo nem mindennapi oroszországi turnéját.
Az Oscar-díjas Ron Howard (Egy csodálatos elme, Apolló 13) rendezte The Beatles: Eight Days a Week (The Beatles: A hét nyolc napja) idén elnyerte a legjobb zenés filmnek járó Grammyt. A film a Beatles történetét dolgozza fel a zenekar fellépésein keresztül. A liverpooli kis kluboktól kezdve a gigászi turnék végéig, amikor már őrjöngő tömegek előtt koncerteztek hatalmas stadionokban New Yorktól, Melbourne-n át, Tokióig. Whitney Houston minden idők legtöbbet díjazott női előadóművésze volt, akinek több egymást követő dala landolt a slágerlisták élén, mint a Beatlesnek. Emellett még azt is elérte, hogy ő legyen Amerika kedvence. A hírnév, tehetség és siker sem volt elég ahhoz, hogy elkerülje a tragikus véget. 48 évesen hunyt el. A sosem látott felvételeket felvonultató dokumentumfilmben – Whitney: Can I be me (Whitney: Lehetek önmagam?) – a két rendező, Nick Broomfield és Rudi Dolezal, arra vállalkozik, hogy elmeséli a hang mögötti ember történetét.
A 20. születésnapját ünneplő Placebo különleges lehetőséget kapott: tíz orosz városban léphetnek fel a szibériai Krasznojarszktól a Balti-tenger partján fekvő Szentpétervárig. Bár Oroszország szinte naponta szerepel valamiért a híradókban, az ország kultúrájáról, belső viszonyairól kevés szó esik. A film – Placebo: Alt.Russia (Placebo: Az orosz turné ) Stefan Olsdal vezetésével – az orosz nagyvárosok alternatív kultúráját mutatja be. A Placebo: Az orosz turné végigkíséri a zenekart a turnén, megismertet minket az orosz alternatív művészeti kultúra néhány izgalmas alakjával és persze felidézi a Placebo-koncertek nyers erejét is. Charlie Targett-Adams, a többszörösen díjazott Placebo: Az orosz turné c film rendezője személyesen is tiszteletét teszi a Jameson CineFesten, a szeptember 10-i premiert követő beszélgetésen találkozhat vele a közönsèg, ahol első kézből kapunk élménybeszámolót a Placebóról, a turnéról, Oroszországról. Szeretettel várjuk a rajongókat!
A Jameson CineFest filmtörténeti programsorozata, a Szabó István védnökségével futó CineClassics ünnepi vetítéssel tiszteleg a Sörgyári capriccio, rendezője Jiří Menzel és főszereplője, Magda Vášáryová előtt. A 8 éves CineClassics számos más programmal is várja a közönséget szeptember 8. és 16. között Miskolcon. Megemlékezik Radványi Gézáráról: a legendás rendező 110 éve született, a Valahol Európában c filmje pedig éppen 70 éves – Miskolcon lesz a csodálatosan felújított kópia világpremierje. A tizedes meg a többiek aranyköpéseit százezrek idézik, a felújított filmet most nagyvásznon láthatja a közönség, a CineFesten, a 10 éve elhunyt Darvas Ivánra is emlékezve. Dargay Attilával a Színészmúzeumban kiállítás foglalkozik, a moziban pedig a Vukot és a Lúdas Matyit nézhetjük újra, emlékezve a 90 éve Miskolcon született animációs filmesre, Gusztáv, Pom Pom, Vuk alkotójára.
A Blaumilch-csatorna című izraeli film vetítése és egy kerekasztal-beszélgetés Ephraim Kishont, a magyar származású kitűnő izraeli humoristát idézi föl. A CineClassicsban lesz a magyar ősbemutatója az Oscar-díjas Trauner Sándort, azaz Alexandre Traunert bemutató vadonatúj portréfilmnek is. A díszlettervező – akiről 2013-ban már konferenciát is rendezett a Jameson CineFest – páratlan karrierjét többek között az Amélie csodálatos élete rendezője, Jean-Pierre Jeunet idézi fel.
A fesztivál műfajokat bemutató szekciója, a CineGenre fókuszában – a western és a horror után – idén a modern musicalek állnak, válogatást nyújtunk a világ legjobb zenés filmjeiből. A programban éppúgy szerepel a Magyarországon ritkán látható francia klasszikus, a Catherine Deneuve és Gene Kelly főszereplésével készült A rochefort-i kisasszonyok, mint a Rocky Horror Picture Show, a Kabaré, a Hair, a Jézus Krisztus Szupersztár vagy a Napfény a jégen c. magyar zenés film. Szeptember 9-én, 15 órától kerekasztal-beszélgetés is foglalkozik a mindig újra fel-feltámadó műfajjal.