A rémisztő vallomásokat az Ügyvédek és Orvosok az Emberi Jogokért (LDHR) nevű civilszervezet rögzítette és gyűjtötte össze, hogy rámutasson a szír rezsim emberiesség elleni bűntetteire.
A szír határhoz közeli török városban, Gaziantepben működő szervezet tagjai azt remélik, hogy az anyag segíthet igazságot szolgáltatni az áldozatoknak.
A helyzet nem egyszerű, amit jelez, hogy néhány hete mondott le az ENSZ-ben betöltött pozíciójáról Carla Del Ponte. A diplomatának az lett volna a feladata, hogy felderítse a szír háború emberi jogi vétségeit. Del Ponte olyan bíróságot szeretett volna felállítani, amelyhez hasonló a ruandai mészárlás után és a jugoszláv háború idején is működött. A szír rezsimet támogató Oroszország ugyanakkor minden alkalommal megvétózta az államilag végrehajtott kínzásokat és gyilkosságokat vizsgáló szerv felállítását.
„Semmilyen eredményt nem tudtunk elérni” – összegezte öt év munkáját a leköszönő diplomata, aki szerint hiába állnak náluk tornyokban a bizonyítékok, azokat bíróság nélkül nem tudják használni.
Fogást keresnek Aszadon
Az emberi jogokkal foglalkozó ügyvédek most két kerülőúton próbálnak igazságot szerezni ügyfeleiknek. Márciusban egy spanyol bíróság fogadta be egy 43 éves, a szír rezsim által megkínzott és megölt teherautósofőr ügyét. A spanyol bíróság azért volt illetékes a témában, mert a meggyilkolt férfi spanyol állampolgár nővére volt a felperes.
A Guernica 37 nevű nemzetközi jogi kamara nyilatkozata szerint ezen az alapon nemzetközi elfogatóparancs is kiadható az érintett szír hivatalnokok ellen, külföldi javaikat lefoglalhatnák és külföldi útjukon letartóztathatnák őket a hatóságok. Bár az ügyet végül visszadobták, a Guernica 37 fellebbezett, és hajlandóak akár a spanyol legfelsőbb bíróságig is elmenni.
A Németországban élő szírek egy másik módszerrel próbálnak fogást találni a Putyin által védett Aszad-rendszeren. Az Alkotmányos és Emberi jogok Európai Központja (ECCHR) által gyűjtött dokumentumok alapján indítottak eljárást. A felperesek arra alapozzák keresetüket, hogy a jog szerint az elkövetés helyétől függetlenül is indítható eljárás, ha a vádak kellően komolyak.
Márpedig a gyűjtött információk szerint a szír rezsim sem a háború alatt, sem előtte nem válogatott a módszerekben. Az utóbbi hat évben mintegy 65 ezer ember halt meg Aszad börtöneiben, és ezreket kínoztak meg. index.hu
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.