A kutatás gyakorlatilag összes pontjából ugyanaz a kép sugárzik: azok a hangok, amelyek szerint a muszlimok képtelenek integrálódni Nyugat-Európába, hamisak. Nyelvi kompetenciák, iskolai végzettség és munkaerőpiaci részvétel terén is, bár eltérő mértékben, de az összes vizsgált országban a muszlim közösség tagjai komoly erőfeszítést tesznek a beilleszkedés érdekében.
De akadnak még bőven problémák: a kulturális és vallási beilleszkedés mértéke nem éri el az oktatási vagy a munkaerőpiaci beilleszkedés mértékét. A vallási és kulturális különbségek pedig nyugtalanságot kelthetnek a többségi társadalom tagjaiban, ami visszahat a muszlimok közösségi integrációjára és munkaerőpiaci lehetőségeikre is.
A jelentést készítő kutatók szerint azonban nem a bevándorló csoportok erős vallásossága az, ami önmagában fenyegeti a társadalmi kohéziót, hanem ha ezeket a kérdéseket nem kezelik, nem foglalkoznak az ellentétek élének tompításával. Ebben pedig a többségi társdalomnak, illetve a politikának is bőven van felelőssége.
Mint a konklúzióban írják, a személyes kapcsolatok kialakulása rengeteget számíthat a két közösség között, ahogy az is, ha van fórum és lehetőség megvitatni a különbségeket, lehetséges párbeszédet folytatni olyan dolgokról, melyek az egyik felet esetleg zavarba hozzák vagy aggodalmat szülnek. A Bertelsmann Alapítvány megbízásából felkért kutatók szerint nem szabad hagyni, hogy ez a fajta interpretációs lehetőség egyedül a szélsőjobboldali-populista pártok terepe legyen, helyette olyan közösségi kezdeményezések kellenek, melyekben a muszlimokat is bevonva valósulhat meg párbeszéd. (Egy hasonló berlini kezdeményezésről, a magyar szállal is bíró, muszlim-zsidó párbeszédet előmozdító Salaam-Schalomról korábban részletesen is írtunk.)
Ezt a munkát azért sem lehet kihagyni, mert a muszlim közösségek mára végérvényesen a nyugati társadalmak részei lettek. Ahogy Angela Merkel fogalmazott a múlt heti kancellári tévévitában, az iszlám Németország része, és a többi vizsgált országban is öt százalék körül van a lakosságban a muszlimok aránya.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.