A külföldi hallgatók

számára azért is vonzó a Miskolci Egyetem, mert az Európai Unióban, Európa közepén található.

– Örvendetes, hogy 3 év alatt az egy-két főről közel 300-ra növekedett a külföldi hallgatóink száma. Az idén pedig 147 elsőéves iratkozhat be.  A külföldi hallgatók körében két kiemelkedően népszerű kara van az egyetemnek, a Műszaki Földtudományi Kar és a Gazdaságtudományi Kar. Ezeket követi népszerűségben a Gépészmérnöki és Informatikai Kar, valamint a Műszaki Anyagtudományi Kar. A képzések angol nyelven folynak, ezért mind több oktatónak angolul is tudnia kell előadást tartani.

A külföldi hallgatók a világ számos országából érkeztek. Jöttek például Indiából, Pakisztánból, Algériából, Marokkóból, Szíriából, Irakból, de Dél-Amerikából is, Ecuadorból és Kolumbiából, valamint a Távol-Keletről.
– A külföldi hallgatók képzésével hazánk célja az, hogy a diákok majd visszatérjenek saját hazájukba, és az itt megszerzett tudással megfelelő pozícióban, hatékonyan tudjanak dolgozni. Ezúttal a diákok országai partnerországokká válnak, akár gazdasági és kereskedelmi színtéren is.

Tehát ez egyfajta befektetés Magyarország részéről. Emlékszünk, a múltban is így volt, amikor például vietnámi vagy mongol hallgatók tanultak hazánkban, ennek következtében a vietnámi állami vezetők nagy része beszél magyarul – magyarázza a rektorhelyettes, hozzátéve: a külföldi hallgatók az egyetem presztízsét is növelik, hiszen a felsőoktatási intézmények rangsorában fontos szempont, hogy az intézménynek hány külföldi hallgatója és hány angol nyelvű képzése van. És még valami.

A magyarországi demográfiai mutatókat nézve kiderül, egyre kevesebb magyar hallgatója lesz az egyetemnek, így szükség van arra, hogy a külföldi hallgatókkal erősítsen. Ez egyébként azért is fontos, mert hazánknak humanitárius kötelezettsége is van a fejlődő országokkal szemben – mutatott rá Kékesi Tamás.