F. Nagy Zsuzsanna, az intézet
munkatársa a komposztláda képét látva egy kérdéssel kezdte: ez komposztáló vagy erjesztő?
Milyen egy házi komposztálásra alkalmas eszköz? Miután a szerves anyagok bontását végző mikrobák, fonálférgek, giliszták számára oxigénre és nedvességre van szükség, résekkel ellátott tároló és vízáteresztő fedél, vagy takarás a kívánatos számukra. Arra alkalmas takarással ellátott halomban, silóban is lehet komposztálni, vagy ahol megoldható, egyszerűen a kerti ágyások felszínén is. Azonban a most kínált tartály fekete, a napfény hatására a lebontó szervezetek számára olyan hőmérséklet keletkezik benne, amely korlátozza életfeltételeiket, kánikulában pusztulásukat jelenti. Nagy nitrogéntartalmú anyagok behelyezése esetén, például friss fűkaszálék, a rothadás tüneteit tapasztaljuk: büdösség, nyálkásodás. A házi komposztáló kezeléséhez valamennyi korosztálynak – idősnek, gyengébb háziasszonynak, gyereknek – is hozzá kell férnie. Egy hengeres, magas edénybe nap mint nap pakolni, vagy a megpakolt edényzetet kezelésnél, felhasználásnál leemelni, nem könnyű feladat. Arról nem is beszélve, hogy ez műanyag, azaz fenntarthatósági szempontból sem kívánatos” – sorolta ellenérveit a környezetvédelmi szakember.
A háztartási hulladék harmada
F. Nagy Zsuzsanna szerint inkább az erjesztő megnevezés illik a tartályra. „Azonban az erjedés vagy erjesztés olyan kémiai folyamat, amelyben valamilyen szerves anyagot egy enzim hatásának teszünk ki. Erjesztéssel állítjuk elő a sört, a bort és az antibiotikumokat, például a penicillint is. Általában adalékanyaggal beinduló, nagyüzemi és nem a házi komposztálás során alkalmazott technológia, amivel a talajunk szerkezetét és humusztartalmát egyaránt szeretnénk növelni” – fogalmazott.
– Miután az átlagvároslakóknak a szerves anyagok kezelési módjairól, a talaj tápanyagháló-körforgásáról kevés az ismerete, ezért tartjuk legalább olyan fontosnak a szemléletformálást, mint a komposztkeretek osztását – folytatta az intézet munkatársa. – Ezért lehetőséget biztosítunk arra, hogy a folyamatok közötti különbséget, bármilyen előképzettségű a jelentkező, megismerje, képes legyen eldönteni azt, hogy mit tart hasznosnak, milyen módszert alkalmaz. Természetesen tovább folytatjuk komposztálási programunkat is, amelyet egyébként nem a városházi együttműködéssel kezdtünk, hiszen hazai és kassai partnereinkkel már 2001-től népszerűsítjük ezt a tevékenységet, amely a nagyvárosokban különösen nagy kihívást jelent, hiszen a háztartási hulladék csaknem harmadáról beszélünk.