A Groupama Arénával majdnem
egyidőben adták át az új Nagyerdei Stadiont Debrecenben, ott azonban már modellt választottak az üzemeltetésre. A Nagyerdai Stadion Rekonstrukciós Kft. 51%-os tulajdonosa a magyar állam, 39%-ban a BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zártkörűen Működő Részvénytársaság, 10%-ban pedig Debrecen városa. A BMSK Zrt. tulajdonosa szintén 100%-ban a magyar állam, vagyis közvetve és közvetlenül összesen 90%-os tulajdonrésze van a stadiont üzemeltető cégben.
A Nagyerdei Stadionnál azért is más a modell, mert az üzemeltető cég csak bérbe adja a létesítményt, nem rendelkezik a marketingjogokkal és a bevételekkel. A beszámoló szerint a társaság évi 10 millió forintért adja ki a stadiont a DVSC-nek, emellett 4,5 milliós bevétele származik mobilszolgáltatóktól (vélhetően az átjátszó állomások bérbeadásából), 2,5 millió pedig Debrecen városától. Így tavaly összesen 18,8 millió forint árbevétele volt a társaságnak.
A Nagyerdei Stadiont üzemeltető cég eredményeiGrafika: Sportérték
Ez azonban nem lett volna elég a működésre, így 284,7 milliós egyéb bevételt is elkönyveltek. Ebből 16,1 millió forint támogatás Debrecen városától származott, 263,2 millió pedig értékcsökkenés visszaírása volt, ami aztán leírásként is megjelent, így végső soron nem javította az eredményt.
Vagyis Debrecenben nem elég, hogy nem működik piaci alapon a stadionüzemeltetés, de valószínűleg nem is tudna megállni a saját lábán a létesítmény. Persze valószínűleg egyébként is más feltételek mellett lehetne üzemeltetni egy stadiont vidéken, mint Budapesten, sokkal nehezebb például koncertet vinni a városba a kisebb fizetőképes kereslet miatt. https://qubit.hu/2017/12/06/ferencvarostol-nagyerdoig-hogyan-eri-meg-stadiont-uzemeltetni-magyarorszagon