Íme a hat fűszer,
melynek gyógyhatását tudományos kutatások is igazolták!
Kurkuma
A kurkuma egy termogén, vagyis „hőtermelő” fűszer: az emésztési folyamat során termelt hő elősegíti a zsírégetést, és a különböző gyulladásokat is enyhíti a szervezetben. Mivel serkenti a keringést, támogatja az immunrendszert és a szövetek regenerálódását, nagyon jó hatással van az egész szervezetre. Egyes kutatások szerint az Alzheimer-kór ellen is hatásos lehet a fűszer rendszeres fogyasztása.
A kurkumát évszázadok óta nemcsak szép színe és kellemes íze, de gyógyító hatása miatt is használják, különösen Ázsiában és a Távol-Keleten. Cikkünkből kiderül, hogy mi mindenre jó!
Fontos az is, hogy a kurkumát a legkönnyebben felszívódó formában fogyasszuk, a főzés során ugyanis gyógyhatása is jelentősen lecsökken. A Cardiff Egyetem kifejlesztett egy szájsprayt, amellyel adagolva a fűszer gyógyhatása négy és félszer nagyobb mint a hagyományos vagy a tablettás bevitelé.
Fahéj
A téli időszak egyik legkedveltebb fűszere, amely a forralt bor és a sütemények jellegzetes ízéhez is hozzájárul. Gyógyhatása miatt évszázadok óta népszerű, a középkorban például a krónikus köhögés és az ízületi gyulladás ellenszerének tartották. Kutatások igazolták, hogy rendszeres fogyasztása segít beállítani a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők vércukorszintjét, emellett baktérium- és gombaölő hatása van, illetve az agyműködésnek is jót tesz. Egyesek a megugró vércukorértékek miatt nem alszanak jól – nekik is ajánlott lefekvés előtt fahéjat fogyasztani, a fűszer ugyanis stabilizálja a vércukor értékét.
Chili
A csípős étel megizzaszt, de a chili a kurkumához hasonló termogén hatása igen kedvező a szervezetre. Segíti az emésztést és a vérkeringést, védi a szív- és érrendszerünket. Megelőzhetjük a felső légúti megbetegedéseket, valamint a benne lévő kapszaicin fájdalomcsökkentő hatású is egyben. Persze, túlzásba vinni a csípősséget sem szabad, mértékkel viszont egészséges és ízletes a növényből készült fűszer.
Görögszéna
A görögszéna magjai és a levelei is értékes tápanyaggal szolgálnak, mert gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban: magnéziumot, foszfort, vasat, rezet, mangánt és B6-vitamint is tartalmaznak. Nagy segítség lehet a cukorbetegségben szenvedőknek, mert javítja a glükóztoleranciát, csökkenti a vércukorszintet, a görögszénamagban található rostok pedig a különböző szénhidrátok felszívódását is lassítják, így avércukorszintkiegyensúlyozottabb lesz.
Gyömbér
A gyömbér fogyasztása felgyorsítja az anyagcserét és szintén termogén hatása van. Fogyasztása megnyugtatja a gyomrot, hányingerellenes, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, valamint mikrobaellenes hatásokkal is rendelkezik. Rengeteg módon felhasználható, ízesíthetünk vele leveseket és húsételeket, de teákba és süteményekbe is rakható. A gyömbér nagyszerűen erősíti immunrendszerünket, és különösen előnyösen hat, ha megfáztunk vagy influenzásak vagyunk.
Fekete kömény
A kömény fogyasztásának pozitívumai kevésbé ismertek, pedig egészségünkre számos módon jó hatással van. Egy 2010-es indiai tanulmány szerint a fekete kömény segített egyensúlyba hozni a vércukorszintet azoknál a 2-es típusú cukorbetegeknél, akik rendszeresen fogyasztottak 2.5 milligrammot belőle. Tartalmaz egy timol nevű vegyületet is, amely segíti az emésztőrendszer helyes működését, illetve enyhíti a légzési problémákat, és bizonyos bőrbetegségek tüneteit is.
Forrás: Daily Mail Online