Perén akarták megváltani a világot, de

a polgármesternek nem kellettek, ezért másik faluba költöztek az Indahouse önkéntesei. A gyerekek fejlesztésével foglalkozó szervezet Hernádszentandráson fogja felépíteni Borsod megye első önkéntesközpontját, és hamarosan tovább terjeszkedne Fügödre, ahol még nagyobb a nyomor.

Az Indahouse program önkéntesei éveken át dolgoztak Perén hátrányos helyzetű gyerekekkel, de aztán annyira elmérgesedett a viszonyuk a polgármesterrel, hogy kénytelenek voltak elköltözni – írja az Abcúg. “Most jöttem csak rá, hogy az elmúlt három évben minden hétvégét szorongással töltöttem. Ott volt a görcs, hogy lesz-e fűtés, vagy mondott-e rólunk valami rosszat a polgármester. Ha megcsörrent a telefonom, állandóan attól féltem, hogy valami baj van” – mondta a program vezetője, Benkő Fruzsina.

Ahogy egy tavalyi riportban beszámoltunk róla, az Indahouse önkéntesei 2014 óta dolgoznak Pere és a környékbeli falvak szegénységben élő gyerekeivel. Minden hétvégén segítenek nekik a tanulásban, a kisebbekkel fejlesztő játékokat játszanak, a kamaszcsoportban pedig átbeszélik az élet nagy dolgait. Társadalmi vállalkozásba is fogtak, nyitottak a faluban egy vendégházat. Az Indahouse tavaly Jószolgálat-díjat kapott, amit Magyarországon működő szeretetszolgálatok osztanak ki szociális területen működő szervezeteknek.

Nem örült a polgármester, hogy annyit foglalkoznak a gyerekekkel
Benkő Fruzsina két, az Indahouse programban résztvevő kislánnyal 2017 nyarán

Tavaly nyárra világossá vált, hogy Blaskó István perei polgármester nem örül az önkéntesek jelenlétének, pedig eleinte szívesen fogadta őket. Egy tízéves, ingyenes bérleti szerződés keretében odaadta nekik a régi iskolaépület egyik termét is, ahol a gyerekfoglalkozásokat tartották. Az évek során azonban egyre nagyobb lett köztük a feszültség, Blaskó tavaly az Abcúgnak azt mondta, “kicsit sok lett” az Indahouse-ból. “A dolgozó emberek nyolcvan százalékánál kiveri a biztosítékot, hogy hátrányos helyzetűnek meg mélyszegénynek adják el a falunkat. Holott Perén száztíz százalékos a foglalkoztatottság, mert más településekről is járnak ide közmunkára”.

Végül nyáron kiderült, hogy az önkormányzatnak szüksége van az épületre, hogy számítógéptermet alakítsanak ki benne. “Úgy látom, szükség van erre, és nagyobb haszonnal lesz a település számára, mint az Indahouse” – mondta akkor Blaskó.

Miközben a szervezet munkáját civil körökben már országosan is elismerik, a perei hangulat egyre nyomasztóbbá vált az önkénteseknek. Ezért elhatározták, hogy elhagyják a falut, és a szomszédos Hernádszentandráson folytatják a munkát.

BORSOD MEGYE ELSŐ ÖNKÉNTESKÖZPONTJA
Benkő szerint Hernádszentandráson teljesen más a légkör, pedig csak pár kilométer van a két falu közt. “Nem sokkal a tavalyi riport után keresett meg minket az ottani polgármester édesanyja, aki a tanodában dolgozik. Hallotta, mi történik, és felajánlotta a segítségét. A polgármester egyáltalán nem is szólt bele, azt mondta, ez nem az ő ügye”.

“Tanulva a perei esetből, már az elején leszögeztük, hogy mi döntjük el, kikkel dolgozunk, hogyan dolgozunk, és nem szeretnénk ha beleszólnának” – mondta Benkő. Úgy érzi, Hernádszentandráson sokkal nagyobb kultúrája van az együttműködésnek, “talán azért, mert korábban is működött már alapítvány a faluban”.

Az Indahouse szeptember óta ingyen használhatja a hernádszentandrási tanodát, ott tartják a hétvégi foglalkozásokat is, de az összes holmijukat csak decemberben hozták el Peréről. A tanoda viszont csak ideiglenes megoldás: nemrég vásároltak egy vályogházat és egy hozzá tartozó telket Hernádszentandráson. “Nem akarjuk lebontani a házat, mert viszonylag jó állapotban van. Úgy tervezzük, hogy ott tartjuk majd a kisgyerekes foglalkozásainkat, és kialakítunk benne egy klubhelyiséget is” – mondta. Szeretnének felhúzni mellette egy új épületet is, ahol külön teremben tanulhatnak a hiperaktív gyerekekkel, lesz egy szoba a Skype-os mentorálásra, és kialakítanak egy önkéntesszállást is. “Ez lesz Borsod megye első önkéntesközpontja” – mondta.

Nem örült a polgármester, hogy annyit foglalkoznak a gyerekekkel
Önkéntes kisokos a falon Perén, 2017 nyarán

Az építkezéshez viszont önkéntesekre, pénzre és építőanyagra van szükségük, ezért adománygyűjtő kampányt indítottak, összesen 20 millió forintot szeretnének gyűjteni. Azt remélik, hogy melléjük állnak építőipari cégek is, és sokan kedvet kapnak a kőművesmunkához. “Tudom, ez kicsit optimista, de nagyon remélem, hogy szeptemberig elkészül legalább az épület egy része annyira, hogy használni lehessen”.

A társadalmi vállalkozás keretében kialakított vendégház viszont továbbra is Perén működik. Ennek nincs köze az önkormányzathoz, hiszen az épület a görökatolikus egyházé, és a szerződésük értelmében 2024-ig használhatják