Lea Gottlieb soha nem
politizált, mégis Izrael államának egyik legnagyobb népszerűsítője volt szerte a nagyvilágban: az általa alapított és tervezett divatmárka, a Gottex fürdőruha, máig az egyik legismertebb izraeli termék. A Gottex gyár fénykorában mintegy 90 országba exportálta termékeit dollármilliós értékben, és ezzel az akkori Izrael egyik legprosperálóbb és legnagyobb gazdasági szereplője volt.
2008-ban, amikor a jeruzsálemi Jad Vasem múzeumban „My Homeland – az én hazám” címmel kiállítást állítottak össze azoknak az izraeli holokauszttúlélőknek a tiszteletére, akik a második világháború után úgy döntöttek, Izraelt választják új hazájuknak, majd kemény munkájuk és személyes sikerük eredményeként meghatározó szerepet játszottak Izrael társadalmi, kulturális és gazdasági megalapozásában és fejlesztésében – Lea Gottlieb munkássága különleges hangsúlyt kapott.
Ilyen a cionizmus: esőköpenyből fürdőruha
Lea Gottlieb Roth Lenke Lea néven Sajószentpéteren látta meg a napvilágot 1918-ban. Vegyészeti tanulmányait zsidó származása miatt meg kellett szakítania, majd a második világháború tovább nehezítette életét: férjét, Gottlieb Ármint munkatáborba hurcolták, ő közben két kislányukkal először vidéken, majd Budapesten bujkált. A családi legenda szerint Lea és a két kislány Budapest utcáin mindig virágcsokorral a kezükben közlekedtek, hogy a nyilas ellenőrzési pontoknál elhaladva azzal arcukat eltakarhassák – talán ez lehet az oka, hogy később divatkollekcióinak legfontosabb motívuma a virágminta lett.
A háború borzalmait túlélve Lea és férje, Ármin úgy döntöttek, Izraelbe vándorolnak és ott folytatják családi vállalkozásukat, az esőkabátgyártást. Hamar kiderült azonban, hogy az izraeli mediterrán klíma nem kedvez ennek az iparágnak – így egy radikális fordulattal fürdőruhák tervezésébe és gyártásába kezdtek. Az új családi vállalkozás a nulláról indult: Lea a kezdeti tőkéért, alapanyagokért még a jegygyűrűjét is kénytelen volt eladni, varrodául jaffói otthonuk szolgált. Az első kollekciókat Lea maga varrta egy kölcsönkapott varrógépen. Férje a könyvelésért és az értékesítésért volt felelős, az elkészült darabokat üzletről üzletre járva árusította.
Az üzlet sikeresen beindult, így 1956-ban már egy közel húszfős varrodával a háttérben megalapították a divatcéget, melyet a Gottlieb családnév és a textil szavak összevonásával Gottex-nek neveztek el.
A Gottex gyár története nemcsak különleges családi karrier-siker, de egyben az akkori cionista álom megvalósításának is mintapéldánya: az igényes anyagokból tervezett, elegáns és extravagáns fürdőruhák nemcsak Izraelben, de külföldön is egyre nagyobb sikert arattak, így a cég rövid időn belül Izrael vezető fürdőruhagyártójává vált; a Jaffa narancs és a Moszad mellett a legismertebb izraeli márkát alkotta meg a mindössze néhány évtizeddel azelőtt Izraelbe érkezett két magyar túlélő.
Tündöklést és exkluzivitást vitt a fürdőruhaiparba
Lea Gottlieb tervezéseiben az örök virágmotívum mellett megtalálható volt a tel-avivi Bauhaus stílus és a Földközi-tenger türkize, a jeruzsálemi kő és az arany sivatagi homok. De inspirálta munkáit a képzőművészet is: Chagall, Miró, Frida Kahlo és Gauguin festményei, és az általa Afrikában és Ázsiában gyűjtött keleti minták is.
A fürdőruha-kollekciók mellé strandruhákat, kiegészítőket is tervezett. Strandöltözékeivel egy teljesen új, igényes fürdőruhakultúrát teremtett meg, amelynek alapját a luxus minőségű, kifinomult stílusú kollekció alkotta.
A Gottex divatbemutatói Izraelben és külföldön is ünnepelt társadalmi eseménynek számítottak. Lea Gottleib bemutatói elegánsak, különlegesek voltak, azonban kerülték az öncélú, művészieskedő vagy polgárpukkasztó elemeket. Milliomos ügyfeleit a világ nagyvárosaiban általa fenntartott elegáns bemutatótermekben fogadta, ahol a hosszú ruhapróbákon megvendégelésükről is gondoskodott: szalonjában frissítőket és magyar süteményeket szolgált fel.
Lea Gottlieb stúdiójában méretre varrták a fürdőruhákat a világ leghíresebb arisztokratáinak, politikusfeleségeinek és a kor ikonikus topmodelljeinek: Sylvia svéd királynő, Lady Diana, Elisabeth Taylor és Nancy Kissinger vásároltak a kollekciókból, melyeket Claudia Schiffer, Naomi Campbell és Brooke Shields viseltek a kifutókon.
Az 1981-es egyiptomi–izraeli békeszerződést követően Lea Gottlieb egy egyiptomi ihletésű kollekciót tervezett, amelyből egy-egy darabot Izrael és Egyiptom elnökfeleségei és Szadat lányai is kaptak.
Lea Gottlieb és cége, a Gottex számos rangos izraeli és külföldi díjban és elismerésben részesült, nevét a világ legnagyobb divattervezőivel együtt emlegette a nemzetközi sajtó, Anne Frank és Golda Meir mellett a legnevesebb zsidó nőként hivatkoztak rá. A Ynet izraeli internetes hírportál által meghirdetett szavazás a kétszáz legnagyszerűbb izraeli állampolgár közé sorolta.
Arany Jeruzsálem bikini és imakönyv
Lea Gottlieb több mint negyven éven keresztül napi 12 órát dolgozott, már kora reggeltől a tervezőasztal mellett ülve színmintákkal, megrendelésekkel, rajztáblákkal volt elfoglalva. 2002-es visszavonulásáig a Gottex minden kollekcióját évente saját kezűleg tervezte meg, maga foglalkozott az anyagok kiválasztásával; a gyártókkal, forgalmazókkal és ügyfelekkel személyesen találkozott a világ minden pontján.
Tami Ben Ami manöken egy Gottex kollekcióban, 1980 – Fotó: Yaakov Saar / GPO
Fotó: Nachum Asis / Wikipedia
Kreativitásának csúcsa és egyik legsikeresebb kollekciója az „Arany Jeruzsálem” elnevezésű volt, amelynek bemutatóján Naomi Shemer azonos című ikonikus dalára vonultak be a manökenek. A fürdőruhák mellett a hófehér alapú kollekció darabjai voltak a felettük viselt kaftánok, arab bugyogók és sálak, díszítésként pedig a Szentély papjainak ruháit ékesítő veretek, Dávid-csillagok és más zsidó szimbólumok szolgáltak.
Fotó: Nachum Asis / Wikipedia