- Komáromi Zoltán, háziorvos – egészségügyi miniszter, Daróczi Gábor, oktatási szakértő, a Romaversitas Alapítvány volt igazgatója – oktatási miniszter
- Hegyesiné Orsós Éva, az Életet az Éveknek Országos Szövetség elnöke – szociális miniszter
- Mellár Tamás, a KSH egykori elnöke – pénzügyminiszter
- Andor László, volt EU-biztos – gazdasági és foglalkoztatáspolitikai miniszter
- Ámon Ada, Energiaklub egykori vezetője – környezetvédelmi miniszter
- Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere – önkormányzati miniszter
Rögtön szembetűnő, hogy nincsenek köztük pártpolitikusok. Komáromi volt még a legközelebb a politikához, de pár héttel ezelőtt kilépett az Együttből. Wittinghoff pedig annak idején SZDSZ-es képviselő volt, de több ciklus óta egy civil szervezet színeiben választják meg polgármesternek. Karácsony tehát a névsorral azt üzeni, hogy főleg civil szakértőkre szeretné rábízni a legfontosabb politikai posztokat. Persze, ha tényleg megalakul ez a kormány, akkor a másik felében a koalíciós partnerekkel egyeztetve becsúszhat pár pártpolitikus is.
Karácsony és az árnyékminiszterek pár szóba elmondták, mit szeretnének az adott területen. Nézzük végig a legfontosabb ígéreteket.
Egészségügy – Karácsony szerint ez az egyik legproblémásabb terület, „a magyar egészségügy az összeomlás szélén áll”. Komáromi Zoltán szerint éppen ezért szükség van egy önálló minisztériumra, hogy képviselje a terület önálló érdekeit. Komáromi a társadalombiztosítás új alapokra helyezését és egészségügyi dolgozók anyagi megbecsülését ígérte.
Oktatás – Daróczi Gábor az első és legfontosabb teendőnek nevezte a temérdek feladat közül, hogy a lelkiismereti szabadságot meghirdessék. Vagyis nem kerülhet majd veszélybe egy tanár vagy egy diák, mert más az álláspontja.
Szociális terület – Hegyesiné Orsós Éva arról beszélt, hogy a 100 ezer forint alatti nyugdíjakat rendezni kell, és a legrosszabb helyzetű nyugdíjasokon külön segítni. Emellett fontos feladat a gyerekszegénység mérséklése, a családi pótlék emelése, illetve a szociális terület munkatársainak szakmai, pénzügyi megerősítése.
Pénzügy – Karácsony szerint a progresszív programot megvalósító kormányban is van helye konzervatív embereknek, ezért esett a választása Mellár Tamásra. Az egykori fideszes Mellár, aki most a baloldal pécsi jelöltje függetlenként (az MSZP-Párbeszéd logót nem vállalta), azt mondta, hogy a legfontosabb megteremteni a költségvetés átláthatóságát.
- Vissza kell állítani, hogy ősszel legyen a költségvetés elfogadása, véget kell vetni, hogy a kormányrendeletekben döntsenek hatalmas pénzek átcsoportosításáról, és meg kell szüntetni, hogy az MNB-ben hatalmas pénzeket osszanak szét – sorolta a példákat.
- Szerinte szükség van szerkezeti átalakítás: az oktatásra és egészségügyre többet szánna a kormány.
- Egyszerűsíteni szeretné az adórendszert, ma több mint 60 adónem van, ezt csökkenteni kell, és rögzítené, hogy ne lehessen év közben, vagy akár visszamenőlegesen adókat módosítani.
- Az egykulcsos szja Mellár szerint igazságtalan, progresszív adórendszert kell bevezetni, ami azt jelentené, hogy a minimálbérre alacsony, az átlagbérre 15% körüli, a magasabb jövedelmekre pedig magasabb, de nem túl magas adókulcsot vetne ki. Pontos számokat nem mondott.
Gazdaság, foglalkoztatás – Karácsony szerint a Fidesz sokat beszél a munkaalapú társadalomról, „de keveset tesz azért, hogy legyen mindenkinek munkája és tisztességes bére”. Andor László ezzel egyetértett ezért a legfontosabb teendőnek azt tartja, hogy készüljön egy új munka törvénykönyve a munkáltatók és a munkavállalók bevondásával. Andor kialakítana egy korszerű nemzeti foglalkoztatási szolgálatot is európai mintára, amely nemcsak munkakeresésben, hanem a továbbképzésben is segít. Emellett beszélt arról, hogy megvalósítanák az egyenlő munkáért egyenlő bért elképzelést a férfiak és nők esetében is.
Környezetvédelem – Karácsony nemcsak azért alakítana külön tárcát, mert zöldpolitikusnak tartja magát. Szerinte olyan típusú környezetpolitikára lenne szükség, amely a klasszikus természetvédelem mellett a kormány társadalompolitikai céljait is segíti. Ámon Ada az első és legfontosabb feladatként nem meglepő dolgot jelölt meg: „felfüggesztjük, felülvizsgáljuk és megszüntetjük a Paks 2 beruházást” – hatalmas tapsot kapott. Ámon az energiatermelést modern technológiákkal valósítaná meg, amelyek Európában már beváltak. Emellett említett a klímavédelem kiemelt kezelését, és hogy a zöldügyekkel foglalkozó hatóságot meg kell erősíteni.
Önkormányzatok – Karácsony szerint ezt a területet hagyományosa a Belügyminisztériumhoz szokták csatolni, de az elmúlt években „olyan leépülés és centralizáció volt” az önkormányzati területen, hogy hangsúlyos szerepet kell neki adni. Wittinghoff Tamás arról beszélt, hogy a rendszerváltáskor visszakapták az egyének és a települések az önrendelkezés jogát, de ami ma Magyarországon van, az szerinte éppen az ellenkezője. Például rossz döntésnek tartja, hogy azoktól a településektől is elvették az iskoláikat, amelyek tudták működtetni azokat. „Vastag betűkkel kell rögzíteni az alaptörvényben az önrendelkezés jogát” – mondta Wittinghoff.
Karácsonyt a helyszínen hallgatták az MSZP vezetői is, akik ezek szerint tudomásul vették, sőt támogatják, hogy az egyes minisztériumok vezetésében Karácsony nem osztana lapot szocialista politikusoknak.