Az ország kettészakadt

: míg nyugaton inkább a munkaerőhiánnyal küzdenek a cégek, a közfoglalkoztatásra egyre kisebb mértékben támaszkodik a piac, a programok betöltik eredeti, átmeneti funkciójukat, addig az ország keleti részében továbbra is a munkanélküliség a meghatározó és a közmunka a húzóerő. Utóbbi rész miatt pedig a mai napig nagyon sokat köszönhetnek Orbánék az állami foglalkoztatásnak, mert

viszonylag rövid időn belül sikerült általa feljavítani az országos munkaerőpiaci statisztikákat, és
ha a közmunka nem futna olyan intenzitással a mai napig, amilyennel fut, akkor a kritikus megyék sokat tudnának rontani az országos statisztikákon is, a teljes foglalkoztatottságtól pedig jóval távolabb lennénk.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például a munkanélküliségi ráta a közölt 8,5 helyett 20,1 százalék lenne a munkanélküliek aránya, ha a közfoglalkoztatottakat is ebbe a kategóriába sorolná a statisztika. Ez pedig alig mutatna javulást a 2013-as állapothoz képest, amikor is még 23,4 százalékos volt a korrigált arány. És hasonlóan rossz számok jönnének ki Borsodban, Nógrádban, Baranyában is.

Országos átlagban a korrekció azt eredményezné, hogy 4,2 százalék helyett 8,1 százalékos lenne a munkanélküliségi ráta Magyarországon. Tehát majdnem a jelenlegi duplája.