Boldogkői Zsolttal, a Szegedi
Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének professzorával néztük át a nemrég lovagkereszttel kitüntetett Szabó György természetgyógyász javaslatait.
„Gyuri bácsi igen komoly betegségekre ajánl szereket a természet patikájából. Ha valaki venné a fáradtságot, és bejelentést tenne a hatóságoknál, igen jó eséllyel megállná a helyét a kuruzslás vádja” –
mondta a Zoom.hu-nak Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének vezető professzora.
A szakembert azzal kapcsolatban kerestük fel, hogy március 15-én A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapott Szabó György, akit sokan a bükki füvesemberként ismernek. Balog Zoltán humánminiszter azzal adta át kitüntetést, hogy elismeri Gyuri bácsi több évtizedes munkáját, amellyel a magyar lakosság egészségének megőrzését, a hazai gyógynövényipar fellendítését, a népi gyógyászati örökség közkinccsé tételét szolgálta.
Boldogkői professzor erre így reagált:
„A fő probléma az, hogy gyógynövények igen nagy többségének valójában nincs gyógyító hatása. Noha sokan még ma is a természet patikájának tartják őket, s a gyógyszeripar is gyakran kutakodott ezen a területen, nem is eredménytelenül, ez nem jelenti azt, hogy e termékek mind valódi gyógyító hatással rendelkeznek.
A legújabb vizsgálatok szerint, valós klinikai relevanciája alig néhánynak van.
Azokat is ki kell vonni, koncentrálni, gyakran kémiailag módosítani. Hiába rendelkezik például a fokhagyma antibakteriális hatással, senkinek nem jutna eszébe ezzel kezelni magát egy komoly fertőzéskor. Ezeknek a növényeknek valódi terápiás hatásuk nincs. A gyulladásgátló hatást emelném ki, mint ritka kivételt, ilyennel sok gyógynövény rendelkezik, például a kamilla.”
Veszélyes is lehet?
Arra kérdésünkre, hogy veszélyes lehet-e Szabó György munkássága, Boldogkői Zsolt azt válaszolta, ki tudja, hány beteg választotta Gyuri bácsi “terápiáját” a hagyományos gyógyászat helyett. Sajnos, a hatóságnak nem nagyon akaródzik fellépni olyan veszélyes hiedelmek ellen, melyeket össznépi egyetértés övez. Ezek miatt szerinte
a tevékenység nem kitüntetést érdemel, hanem fel kellene lépni ellene.
„Remélem, hogy a kínai gyógyászat, az Ayurvéda, és most a természetgyógyászat állami támogatása, nem a hagyományos gyógyászat helyettesítését szolgáló alternatíva alapjainak lerakását jelzik” – hangsúlyozta Boldogkői.
Boldogkői Zsolt Forrás: Facebook
Füvesember vs. orvos
Boldogkői Zsolttal felidéztünk tíz, Szabó György által javasolt módszert, amiket a szakértő egyenként cáfolt. (A tanácsokat a az Illuzió.cafeblog.hu cikke alapján szedtük össze.)
1. A cukorbetegség megelőzése
Szabó György: „Cukorbetegség esetén a bétasejt ellustul, és szinte várja az inzulint. Megelőzésre: szederlevél-tea bármennyi, bármikor, vagy: kukoricahéj-tea vagy: fehér babhéj-tea egy-egy csésze.”
Boldogkői Zsolt: „Gyuri bácsi hallott néhány szakkifejezést (például bétasejt), de nem adekvát módon használja ezeket, lévén fogalma sincs a biológia alapjairól. Továbbá, Gyuri bácsi az áltudományos tanok aktív terjesztője is.”
2. Az elhízás ellenszere
SzGy: „Rágjanak rendesen, és nem híznak el! A rengeteg emésztési zavar oka a savasodás, ami annak köszönhető, hogy sok szemetet eszünk, és rosszul rágjuk meg az ételt, ami aztán komoly emésztési problémákhoz vezethet.”
BZS: „Az emberi szervezet nem savasodik el, Robert O. Young-ot, e téveszme kiagyalóját nemrég zárták börtönbe, mert ezen az alapelv szerint »gyógyított« betegeket.”
3. Mérgek a testben
SzGy: „Izzadjanak, legalább naponta 10 percet! Mert az egészséghez, a fiatalos szervezethez elengedhetetlen a méregtelenítés, a máj és vese tudatos működtetése. Fontos lenne a tisztulás, napi szinten is, ezért sok folyadékot igyunk. A diólevél-, bodza-, nyírfalevél, csalán-, mezei zsurló és galaj teák a legjobbak, ha méregteleníteni akarunk. …. Javallott verejtékezni, izzadás-kúrákat tartani megfelelő teák fogyasztásával, hogy elősegítsük főbb méregtelenítő szerveink, így a májunk és vesénk működését. Májunk vonatkozásában érdemes hetente egy gyermekláncfű teát elfogyasztani, vesénkre és májunkra a leghatásosabb az aranyvesszőfű teája.”
BZS: „Itt egy újabb téveszme kerül elő, a szervezetben való mérgek felhalmozódása, amit különféle méregtelenítő kúrákkal lehet megszüntetni.
A testünk egyáltalán nincs tele felhalmozódott mérgekkel, mert az erre szakosodott szerveink elvégzik a méregtelenítést.
Viszont, ha valóban mérgekkel lennénk tele, a javasolt terápiák fikarcnyit sem segítenének a szervezetnek.”
4. A rák ellenszere
SzGy: „A rák ellenszere a lúgosítás. A rákos sejtek elszaporodásának a megelőzéséhez sötét színű gyümölcsöket kell fogyasztani, amiben sok az antioxidáns, tehát olyan, hogy fekete szilva, fekete szőlő, mazsola, fekete szeder. Fontos a sok C-vitamin, amit elsősorban gyümölcsből, zöldségből nyerhetünk ki. Ha tea formájában akarunk C-vitamint bejuttatni a szervezetünkbe (a csipkebogyóban és csalánban például sok van), akkor csak 50 fokig melegítsük fel a vizet, aztán hagyjuk benne 40 percig állni a gyógynövényeket. És igyunk diólevél teát legalább 8-10 héten át.”
BZS: „Veszélyes téveszmék tobzódnak itt is. A lúgosítást rákellenes terápiának beállítani alapvető tévedés, ami már ott megbukik, hogy e szerek nem lúgosítják a szervezetet.”
5. A cukor, mint az ősellenség
SzGy: Óvakodjanak a cukortól! A cukorbetegséget nagy problémának tartja, amit meg lehet természetes úton-módon is előzni. Gyuri bácsi szerint az emberek évente több mint húsz kiló cukrot esznek, nem csoda hát, hogy a szervezet nem tudja termelni az inzulint. A rákos sejtek cukorral táplálkoznak, a gyógynövények, az áfonyalevél, a szederlevél, a málnalevél, a csicsóka viszont segítenek a cukorháztartás egyensúlyának biztosításában. Lassítják a felszívódást, pótolják az inzulint.
BZS: „Honnan az ördögből tudja Gyuri bácsi, hogy a sok cukor miatt nem termel a szervezet inzulint? Fogalma sincs, hogy az I-es és a II-es típusú diabetes közötti különbségről. Itt ez utóbbira gondolhat (a sok cukor erre utal), csakhogy a probléma nem az inzulinhiány, hanem a célsejtek inzulinra való érzéketlensége. Vajon honnan lehet azt is tudni, mindenféle képzettség és kísérletek nélkül, hogy felsorolt levelek pótolják az inzulint?”
6. A csodatévő tea
SzGy: „A magas vérnyomás sem csak gyógyszerrel csökkenthető. Sok komoly betegség oka lehet a magas vérnyomás, megelőzésére a galagonya tea, míg idegrendszeri problémákra a pásztortáska alkalmazható.”
BZS: „Az idegrendszernek rengeteg problémája lehet. Sebaj, a családi vállalkozásban árusított Györgytea mindent megold. Vagy mégsem?”
SzGy: „Mellrák ellen szilvalekvárral, ősi székely recept szerint. A székely nők annak idején szilvalekvárral gyógyították a mellrákot. Azóta a tudomány is igazolta, hogy a szilvában 5741 antioxidáns van. Ha rákot szeretnénk megelőzni, akkor együnk sok aszalt szilvát vagy vörös-fekete gyümölcsből készült lekvárt, mert a nyers gyümölcsben sokkal de sokkal kevesebb az antioxidáns.”
BZS: „A tudomány nem igazolta, hogy az említett számú antioxidáns van az aszalt szilvában. Mellesleg, az antioxidáns terápia tudománytalan, mivel számos vizsgálat kimutatta, hogy hatástalan. Pontosabban, például a béta-karotin növeli a tüdőrák kockázatát.
SzGy: „Nem mindegy hol és mikor gyűjtjük a gyógynövényt. Minden gyógynövénynek megvan a gyűjtési ideje, de minden növénynél nagyon fontos, hogy tiszta legyen, és olyan időszakban szedjük, amikor a legtöbb benne a hatóanyag.”
SzGy: Babaváró-program. A nehézséget a környezeti ártalmakon túl az is okozza, hogy a párok túl későn vállalnak gyereket. Másrészt a fogamzóképesség hiányát a rossz táplálkozás is okozhatja. Sokan keresik meg ezzel a problémával, ezért kidolgozott egy babaváró-programot: az anya szervezetét, pajzsmirigyműködését teákkal, szurokfűvel, cickafarkfűvel, diófalevéllel tisztítja és erősíti. Az apáknál a spermium termelését fürjtojás sárgájával és barna sörrel lehet növelni.
BZS: „Jaj, istenem! Gyuri bácsi a diófalevélre esküszik, az szinte mindenre jó, úgy tűnik, még a babavárásra is. Kíváncsi lennék, mit válaszolna arra a kérdésre, hogy vajon hol található a pajzsmirigy és milyen hormonokat termel? Szerintem fürjtojásból kellene készíteni a sört, a férfiaknak kiváló ideológiát adva ezzel az ivásra, mondván ők valójában a sikeresebb gyermeknemzés miatt isznak.”
10. Irtás helyett gyűjtés
SzGy: „Igyunk parlagfűteát! Hihetetlen, de ez az egyik leghasznosabb gyógynövényünk. Nagy mennyiségben található benne B37 vitamin, és a kevésbé ismert P2 vitamin. … Gyógyítja az emésztési problémákat, a rákot, sejtvédő hatásáról csodákat zengenek.”
BZS: „Ne büntessük a parlagfűirtás elmaradását, ellenkezőleg! Termesszük ezt a csodás növényt nagy területeken. Mit számít az allergia, ha így hozzájuthatunk az életmentő B37 és a P2 vitaminokhoz! Ne beszéljünk viszont többes számban a rák és sejtvédő hatásról, mivel csupán Gyuri bácsi zengi ezt.”
A bükki füvesember tanácsait taglaló cikkben elhangzik az is, hogy Szabó György mindvégig hangsúlyozza az orvosi kontroll szükségét, legfőképpen megelőzés szintjén. Kiemeli azt is, hogy el kell kerülni a szélhámosokat, csak elismert szakemberekhez lehet fordulni.
„Ez az egyetlen, amivel egyetértek, el kell kerülni a szélhámosokat” – reagált Boldogkői Zsolt.