Hogy „a tanulatlan vidék” segítette hatalomra a Fideszt. Ez ma az egyik legnagyobb önhazugság

A Fidesz tarolásának

oka olyan tudatos szervezetépítés, információgyűjtés és mozgósítás, ami még a Fidesz erőforrásfölényét tekintve is teljesítmény – mondja a választásokat elemezve Filippov Gábor. A HVG-nek adott interjúból kiderül, hogy a politológus szerint az ellenzék nem csaphatja be magát azzal, hogy csak a vidéken vesztette el a meccset, és fontos tanulság, hogy a politika feladatát nem fogja elintézni sem a sajtó, sem a civilek, sem a választók – kegyvesztett oligarchák pedig végképp nem.

hvg.hu: A korábbi rendszer szerint most vasárnap lenne a választások második fordulója. Április 8-a előtt azt mondta, egy kétlépcsős szisztémában biztos lenne az ellenzéki győzelem. Még mindig így gondolja?

Filippov Gábor: Ez pont olyan kérdés, mint azt feszegetni, hogy az amerikai elnökválasztás hogyan alakult volna, ha nem elektori rendszer van. A Fidesz nem véletlenül törölte el a második fordulót: ez az oka annak, hogy az ellenzék technikai kérdésekről vitázva ment neki a választásoknak. Máshogy kampányolnak, máshogy mozgósítanak, ha a pártok az első fordulóban megmérethetik magukat, és két forduló között merül fel a koordináció kérdése. Továbbra is hiszem, hogy a régi rendszerben ez egy szoros választás lett volna, amelyen mindkét oldalnak van reális esélye győzni.

hvg.hu: Ehhez képest nem volt az eredményen semmi szoros. Ez sokakat meglepett, hiszen az elmúlt évek alaptétele az volt, hogy a Fidesz tábora jelentős mértékben nem bővíthető tovább.

F. G.: Ez mindenkinek meglepetés volt. Az korábbi tapasztalatokon alapult, hogy magas részvétel mellett a Fidesz nem nagyon tud győzni, mert egy összetartó, de kisebbségben lévő választói tömb támogatását élvezi, és az ereje az ellenzéki szavazók passzivitására épül. Az ellenzéki trauma épp abból származik, hogy kiemelkedő részvétel mellett tudott a Fidesz a korábbinál is több választót mozgósítani. Eddig azt hittük, hogy az Orbán-ellenes többség megvan, így a szavazók mozgósítása és orientálása a kulcs. De most úgy tűnik, a győzelem szempontjából a politikai üzenet legalább ennyire döntő volt: a Fidesz egyszerűen jobban ismeri a választókat.

Az ellenzékre nézve a fő tanulság, hogy pártok helyett nem lehet megnyerni egy választást: a választók nem végzik el helyettük a munkát. A Fidesz évtizedes távlatban építette a jelenlegi hegemóniáját megalapozó struktúrákat, és az ellenzék sem spórolhatja meg ezt a munkát, ha egyszer esélyt akar magának.

hvg.hu: Április 7-én még sokan elemezték úgy a politikai helyzetet, hogy egy földcsuszamlás sincs kizárva. Nincs önbecsapás a mostani megkérdőjelezhetetlen elemzésekben?

F. G.: Azért most már ismerjük a számokat. Rengeteg adat áll a rendelkezésünkre, és ezek megdöntöttek számos korábbi feltételezést. Ilyen az, hogy „a tanulatlan vidék” segítette hatalomra a Fideszt. Ez ma az egyik legnagyobb önhazugság. Az igazság az, hogy a nagyvárosokban is, a diplomások körében is a Fidesznek volt relatív vagy akár abszolút többsége. Nyilván nem lehet megúszni a vidéki szervezetépítést, és az eredményen meglátszik, hogy az elmúlt nyolc évben az ellenzék jelenléte a kisebb településeken tovább halványult. De ettől még a várost is megnyerte a Fidesz.

A Filippov Gáborral készítette teljes interjú tovább olvasható a HVG weboldalán…