Rendőrből programozó

Kesik András öt évig dolgozott a Készenléti Rendőrségnél, ezután váltott, programozó lett, a Codecool első évfolyamában végzett. Azóta dolgozott Dubaiban egy területfejlesztő projekten, és részt vett a Budapest Bank, az MKB Bank és egy svájci pénzintézet mobilalkalmazásának fejlesztésében is. Most egy miskolci vállalatnál, a WUP-nál dolgozik. Egyetemi diplomája nincs, ennek hiányát soha nem érezte.

Nem nagyon hiszünk a papírban, a piac sem kéri

– mondták András iskolájában. „Az a fontos, hogy aki végez, helyt tudjon állni egy csapatban” – hangsúlyozták, hozzátéve, „aki azért jön, mert jól akar keresni, nem biztos, hogy bekerül, ennél fontosabb, hogy érdekli-e ez a világ, szeretne-e elmélyülni egy problémában”.

A tudásnak azonban ára van: a Braining Hubnál a hat hónapos tanfolyamért áfa nélkül 450 ezer forintot kell fizetni, és vállalni, hogy a frissen végzett hallgató egy évig annál a cégnél marad, ahová kiközvetítették. Cserébe garantált a nettó 250 ezer forintos kezdő fizetés. A Codecoolnál nem mindegy, hogy valaki a budapesti vagy a miskolci iskolában tanul-e: előbbiben 1,4 millió, utóbbiban 900 ezer forint a tandíj. Azért ilyen magas, mert az iskola nem kap állami támogatást.

Csali, hogy ingyen tanulhat

Valójában az ingyenes állami képzés sem teljesen ingyenes: a jelentkezőknek 100 ezer forint kauciót le kell tenniük, és ezt a pénzt csak a munkába állás után három hónappal kaphatják vissza. A tanulás mellett dolgozni nem lehet, ösztöndíj pedig nincs. Magyarul hiába ingyenes a tanfolyam, kell:

100 ezer forint kaució,
jó pár havi tartalék.
A felvételnél kikötötték a minimum középfokú végzettséget, az alapfokúnál kicsit erősebb angol nyelvtudást, informatikai előképzettséget viszont nem kérnek. Cserébe azt ígérik, a képzések naprakész tudást biztosítanak, mivel a leginkább keresett és használt technológiákat tanítják. Aki részt vesz a programban, annak a tanfolyam elvégzését követően szerződésben kell vállalnia, hogy legalább 1 évig a vállalatnál marad. Az interneten terjedő hirdetésükben azt írják, a frissen érettségizettektől a diplomás karrierváltókig várják azokat, akik még nem találták meg a helyüket a munkaerőpiacon vagy az oktatásban, például nem vették fel őket egyetemre, vagy kifejezetten ingyenes képzési lehetőséget keresnek.

http://hvg.hu/kkv/20180817_Tenyleg_alomfizetest_kap_aki_elvegez_egy_feleves_informatikuskepzest