Judith Sargentini:
Magyarország nem tartja be alapszerződésben vállalt kötelességeit
„Ma arról vitázunk, hogy a jogállamiság, az alapjogok hogy állnak Magyarországon” – kezdte vitaindítóját a parlament zöldpárti jelentéstevője, Judith Sargentini. Az unió alapja az emberi méltóság tisztelete, a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok tisztelete, ezek minden tagállam értékei, mondta ezután az EU alapszerződését felidézve. Annak aláírásával a tagállamok kötelezettségként vállaltak ezek védelmére. „Vajon minden tagállam megfelel ezeknek a kötelezettségeknek? Attól tartok, nem” – mondta ezután, majd sorolni kezdte kritikáit a magyar kormánnyal szemben:
korlátozták a sajtószabadságot, a vallásszabadságot, ellehetetlenítették a civil szervezetek működését.
Megjegyzése szerint sokszor EU-s forrásokból gazdálkodnak azok az intézmények, amelyek korlátozzák a civil szervezetek működését. „Sajnos semmi sem javult július óta, amikor szavaztunk erről a jelentésről” – mondta. Sőt, még romlott is, tette hozzá, felidézve a civil szervezetekre kivetett különadót.
„Különös csalódást kelt, hogy a tagállamok szemet hunynak a jogállam strukturált leépítése felett” – mondta. Sargentini szerint az EP feladata az alapszerződés betartatása, épp ezért szükséges a 7-es cikkely élesítése. „Kollégák, eljött az idő, hogy fontos döntéseket hozzunk. Megengedhető-e, hogy egy kormány megsértse az alapszerződést” – zárta felszólalását.
Ingeborg Gräßle az EP költségvetési bizottságának elnöke, a német CDU politikusa beszél. Ő vezette azt a delegációt, amely megtekintette a felcsúti kisvasutat is, kiváltva ezzel a magyar kormány haragját.
Azzal is kezdte, hogy kétszer járt Magyarországon, és szerinte romlott az EU-s pénzek kezelésének színvonala, a pályázatok közül túl sok esetében egyetlen induló van a közbeszerzések esetében, sérül az esélyegyenlőség, sok az összeférhetetlenség. Az EU-s pénzekkel nem tud jól elszámolni Magyarország, ezért a bizottság támogatja, egyanhangúlag, ellenszavazat nélkül a hetes cikkely élesítését.
Petra Kammerevert: Magyarország korlátozza a kutatás szabadságát
„A kutatás szabadsága, a véleményszabadság, a civil szervezetek helyzete rosszul áll Magyarországon” – mondta Petra Kammerevert, az EP Kulturális Bizottságának elnöke, majd a CEU esetét emelte ki, amiből levezette, hogy a kormány a kutatás és az oktatás szabadságának korlátozása mellett az egyetemek autonómiáját támadja. Emellett kiüresítik a sajtószabadságot. A Kulturális Bizottság ezért támogatja a 7-es cikkely élesítését.
Maite Pagazaurtundúa Ruiz, az alkotmányügyi bizottság spanyol elnöke a Velencei Bizottság és az EBESZ korábbi kritikáit idézte, amelyek a magyar jogállamiság sérülését állapították meg az utóbbi években. Egyetért a hetes cikkely élesítésével.
Maria Noichl: Egy erős férfi egyenjogúként kezeli a nőket
„Orbán úr, mi, európai nők nagyon odafigyelünk és áttekintünk a határokon, és látjuk önt. Sokan azt mondják, hogy ön demokratikus, mi ezzel nem értünk egyet. Egy demokratikus miniszterelnök védi a nőket, ön ezt nem teszi meg” – mondta Maria Noichl, a nőjogi bizottság német szociáldemokrata elnöke. Szerinte egy erős férfi egyenjogú partnerként kezeli a nőket.
Karoline Edtstadler, az Európai Tanács soros elnökségét betöltő osztrák kormány belügyi államtitkára azzal kezdte, hogy nem lehet kompromisszumot kötni, ha az EU alapvető értékeiről van szó. Októberben a tanács várakozása szerint foglalkozik majd a magyar helyzettel – ezzel arra utal, hogy szerinte át fog menni a hetes cikkely élesítése a holnapi szavazáson. Azt mondta, figyelemmel hallgatja majd, mit mond hamarosan Orbán Viktor.
Frans Timmermans: Nem leszünk kíméletesek
„Az EU nem létezhet jogállamiság és az alapjogok tisztelete nélkül” – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke. „A Bizottság sajnos egyetért azokkal az aggályokkal, amiket a jelentés fogalmaz meg az alapjogok, a civilek, a romák helyzetével kapcsolatban” – mondta, hozzátéve, hogy a magyar kormány a civil szervezetek támadásával a demokrácia szövetét gyengíti. Külön kiemelte a civil szervezetekre kivetett különadót, amit vizsgálni is kell, hogy megfelel-e az EU-jognak.
Emellett a menedékkérelmek elbírálásával kapcsolatban is a bírósághoz fordultak. „A menedékkérőket élelemmel is el kell látni” – figyelmeztetett. Kiemelte még a korrupciót, amely miatt a bizottság pénzügyi korrekciót is alkalmazott, illetve az OLAF is vizsgálatot indított. Timmermans hivatkozott a legutóbbi országjelentésre is, amely szerint a bíróságok függetlenségének biztosításával is van még teendője a magyar kormánynak. Hivatkozott arra is, hogy Lengyelországgal szemben az igazságszolgáltatás függetlenségének sérülése miatt maga a Bizottság indította el a 7-es cikkely szerinti eljárást. „Megígérhetem, hogy nem leszünk kíméletesek” – zárta felszólalását.