A kamera
például a fényt a sötét bőrszínhez igazítja, hogy a felvételek szebbek, élettel telibbek legyenek – büszkélkedett a Tecno készülékeket gyártó Transsion cég CNN-nek nyilatkozó alelnöke, Arif Chowdhury. A kínai cég persze korántsem csak az alkalmazkodás jegyében kedveskedik az afrikai vásárlóknak. A kontinens nagy részén a lakosság legfeljebb harmada-negyede rendelkezik mobilkészülékkel, és ez a kínai gyártónak több száz milliós piacot jelent.
Rádióhullámokban gyarmatosítanak
A Transsion persze csak egy afrikái országokban tolongó kínai vállalatok között: a McKinsey & Company tanácsadó cég tavaly nyári jelentése szerint a kontinensen több mint 10 ezer kínai cég vetette meg a lábát az utóbbi években.
Az Afrikában tapasztalható elképesztő mértékű kínai terjeszkedést, ami jelentős erőforrásokat pumpál az elmaradott afrikai országok gazdaságába, a helyiek ugyanakkor nem feltétlenül néznek jó szemmel. Sőt vannak, akik azt állítják, hogy a kínai cégek jelenléte nem élénkíti a helyi gazdaságot, csak a kizsákmányolás egy újabb formáját jelenti, a haszon pedig Kínába vándorol.
Michael Sata, Zambia ex-elnöke már 2007-ben azt fejtegette egy a Harvard Egyetemre írt tudományos esszéjében, hogy a kínai terjeszkedés az európai kolonizációs törekvések legsötétebb időszakát idézi Afrikában. Az egyébként a leglelkesebb gyarmatosítók egyik emblematikus intézményének címzett írásában Sata úgy fogalmazott, hogy „noha az európai kizsákmányolás gazdaságilag legalább annyira káros volt, az európai gyarmatosítók legalább szántak némi pénzt a szociális háló és az infrastruktúra fejlesztésére is. A kínai befektetők viszont a helyiek szükségleteit tökéletesen figyelmen kívül hagyva egyetlen dologra koncentrálnak: hogyan lehet a lehető legtöbbet kiszipolyozni Afrikából.”https://qubit.hu/2018/10/12/olyan-kinai-ceg-nyomta-le-az-apple-t-es-a-samsungot-afrikaban-amelynek-kinaban-egy-boltja-sincs