A bíróság arra
hivatkozott, hogy az október 15-től élő új „hajléktalantörvény”, ami technikailag a szabálysértési törvény módosítása, szóval ennek a jogszabálynak a „jelen ügyben alkalmazandó szabályai az Alaptörvénybe ütköznek.”
A bíróság szerint a jogszabály ellentétes
- az Alaptörvény Nemzeti Hitvallásának az elesettek és szegények megsegítésének kötelezettségét kinyilvánító részével,
- az Alaptörvényben foglalt jogállamiság követelményével,
- az alapvető jogok korlátozására vonatkozó tilalommal,
- a törvény előtti egyenlőségre vonatkozó rendelkezésével,
- a diszkrimináció tilalma követelményével,
- a tisztességes tárgyalás követelményével
- a jogorvoslathoz való jog követelményével.
A közlemény szerint a bíróság a fentiekre figyelemmel a szabálysértési eljárást felfüggesztette és az Alkotmánybíróságnál egyedi normakontroll eljárást kezdeményezett. Indítványozta, hogy az Alkotmánybíróság állapítsa meg a Szabálysértési törvény hajléktalanokról szóló rendelkezésének Alaptörvénybe ütközését,
AZT VISSZAMENŐLEGES HATÁLLYAL SEMMISÍTSE MEG ÉS RENDELJE EL A JOGERŐS HATÁROZATTAL BEFEJEZETT SZABÁLYSÉRTÉSI ELJÁRÁSOK FELÜLVIZSGÁLATÁT.
A bíróság végzése ellen fellebbezésnek nincs helye.
Korábban is alkotmányellenesnek bizonyult
Az ügyben tehát az Alkotmánybíróságnak kell majd döntenie, a testületet nem köti eljárási határidő. Az ügyben azonban születtek fontos döntések: az AB 2011-ben egy kaposvári helyi rendeletet, 2012-ben pedig a szabálysértési törvényt találta alkotmánysértőnek – mindkét jogszabály a hajléktalanokat szankcionálta. A döntés lényege mindkét esetben az volt, hogy a hajléktalanság büntetőjogi üldözése és szankcionálása csak akkor lehetne alkotmányos, ha a hajléktalan életmód emberi életet, testi épséget, egészséget vagy más, jogot veszélyeztető együttélési szabályt sértene, és az államnak semmilyen más eszköze nem lenne a probléma kezelésére.
Válaszul a kormány 2013-ban alaptörvényi szintre emelte a hajléktalanok kitiltásának lehetőségét. Idén nyáron ismét szigorítottak az alaptörvényen, immár feketén-fehéren megtiltva a hajléktalanságot (egész pontosan az életvitelszerű tartózkodást közterületen). A hajléktalanság alkotmányos tilalma azonban nem jelenti azt, hogy a szabálysértési törvény a kaposvári bíróság által kifogásolt új szabályai ne ütközhetnének az alaptörvénybe. A kérdés jogi részleteivel pár napja az Átlátszó foglalkozott bővebben.