A hüvelyhigiéniáról

meg nem illik beszélni, miközben legalább annyit kellene azzal is foglalkozni, mint bármely más testrészünkkel. Azáltal, hogy nyálkahártya borítja, foglalkozni kell a tisztán tartásával, hogy ne következzen be nyálkahártya-­elváltozás. Induljunk ki a menstruációtól. A menses vér, rengeteg kórokozóval van tele, és jó táptalaj egyéb kórokozónak is.

Többször kellene megmosakodni azokon a bizonyos napokon?

Igen, így van. A tampont használóknak jó tanács, hogy naponta többször cseréljék, és mosakodjanak meg hozzá, ha van lehetőség. Építkezéseknél van olyan szabály, hogy lengő teher alá ne állj, mert az úgyis egyszer leesik. Ez ugyanolyan: ami pang, az egyszer be fog gyulladni. Ma már van olyan tampon – bár ez itt nem a reklám helye –, ami fertőtlenítő hatással rendelkezik.

Igaz-e az, hogy lelki okai is lehetnek a nőgyógyászati problémáknak, a gyulladásoknak?

Igen, igaz, nem is kis százalékban. Egyes kutatások 75 százalékot is mondanak, csak ezt nehéz bizonyítani. Mi az általános orvoslás során sok racionális gondolkodást viszünk be a gyógyításba, mindennek keressük a kézzelfogható okát. Akkor nyugszunk meg, ha megtaláltuk az ok-okozati összefüggést, miközben ott van a lelki tényező.

Egy nőgyógyásznak nincs ideje, hogy beszélgessen, hogy a női lélekkel foglalkozzon. Milyen betegségek lehetnek, amik lelki okokra visszavezethetők?

Szinte minden.  http://www.boon.hu/nincs-olyan-hogy-felfazas-es-nem-kell-bundabugyi-interju-nagy-gaborral/4046074