A két cég
alkotta nagyvállalatnak hónapok óta egy kanadai, Benjamin Smith
az elnök-vezérigazgatója. De francia szempontból fontos, hogy az Air France ügyeit egy olyan menedzser vezényelje, aki évtizedek óta a cégnél van. Anne Rigail, aki műszaki egyetemi diplomával rendelkezik, és gyakorlatilag egész eddigi pályafutását az Air France-nál futotta be, az utóbbi időben az ügyfélszolgálati részleget vezette. Ehhez a munkához valamiféle ösztönös érzék kell a párbeszédhez. Márpedig erre az Air France-KLM-nél most nagy szükség lesz.
Az utóbbi hónapokban a pilóták sztrájkjai több százmillió eurós veszteséget okoztak. Velük kellene megegyezni és erre a most kinevezett üzletasszony alkalmasnak látszik. A pilóta szakszervezetek üdvözölték a hivatalba lépését, vagyis eredményes tárgyalásokban reménykednek. A francia-holland szupertársaság nagyon vékony jégen lépeget. Az új kanadai főnök fizetése messze magasabb az elődjéhez képest, ez is hozzájárult a pilóták lázadásához, akik persze nem aprópénzért, havonta kb. húszezer euróért dolgoznak. De ők az amerikai és a német kollégákhoz mérik magukat, akik még többet keresnek.
Benjamin Smith közben tett egy jelentős engedményt, javadalmazásának egy részéről lemondott azzal, hogy a bónuszokból részvényt vásárol, vagyis jövedelmét visszaforgatja a cégbe. A második, népszerűséget remélő húzása Anne Rigail kinevezése. A francia-holland légitársaság rendbetételére pillanatnyilag van esély, de Franciaország kiszámíthatatlan. A sárgamellényesek sem azért lázadnak, mert nem tudnak megélni, hanem azért, mert jobban akarnak élni. És ez a húszezer eurót kereső pilótákra is igaz, akiknek a havi húszezer, a saját elvárásaikhoz képest annyi, mint az utcán randalírozó sárgáknak a havi nettó kétezer. (via AFP)