Az Egyesült Államokban
az idén az árampiacon 2800 MW napenergia szerződét kötöttek, ami 1 gigawattal több, mint az összes korábbi év eredménye együttvéve – írta meg a napokban a PV Magazin. A Rocky Mountain Institute (RMI) friss jelentése egyenesen a megújuló energiatermelés piaci szerepvállalásának kiemelkedő éveként jellemezte 2018-at, és közvetve eltemette a szénerőműveket.
Ahogyan azt korábban a Napi.hu megírta: bár Donald Trump már az elnöki választási hadjáratában ígérte a szén(bányászat) renoméjának visszaállítását, a 2010 óta tartó, egyre mélyülő válságot nem tudta megállítani, sőt, a zuhanását sem tudta lassítani. Az Egyesült Államokban a 2017-ben lekapcsolt szénerőműves termelőkapacitások nagysága nagyobb volt már a működésben maradókénál.
A villamosenergia-ipar szénről leválásának hátterében rendre a palagáz és a megújuló energiából termelők fokozatos térnyerése és piaci növekedése áll. Emiatt csökken a szénerőművek kihasználtsága, mivel a rendszer szinten rugalmasan skálázható palagáz, földgáz, illetve a szél-, és napelemes termelések összességében átbillentették a mérleg nyelvét: már költségszinten is egyre biztosabban tudnak a szenes erőművek alá ígérni.
Átalakuló világ
Nevadában igen drámai lett a változás. A karácsonyi New York Times hosszú, interaktív összeállítást készített arról, hogy 2001-2017 között hogyan változott az egyes szövetségi államok (és összesítve: az USA) energiaforrás-használata.
E szerint míg az ezredfordulót követően Nevadában a szén aránya az áramtermelésben 52 százalékos volt, és a leginkább meghatározó energiaforrásnak számított, 2017-ben a vezető helyet a gáz (69 százalék) vette át, de a szén elé befért már nem csak a nap (12 százalék), de a geotermikus energia is (9 százalék). Pedig utóbbi, legalábbis a mennyiségét tekintve, az elmúlt két évtizedben alig-alig változott.