Sulizsák: a program, amivel az iskola pénzt keres, a bolygón pedig kevesebb lesz a szemét

Semmi kétség , ez a hiánypótló projekt az életük szerves része. „Sok minden közrejátszott abban, hogy végül a közös vállalkozásban találtuk meg a helyünket” – kezdi a beszélgetést Krisztina, aki a Sulizsák Kft. létrehozása előtt 10 évet dolgozott áruházvezetőként és trénerként, férje, Zoltán pedig egy használtruha-feldolgozó cég tulajdonosa és ügyvezetője.

 

 

„A közös vállalkozás ötlete a férjemtől származott, akitől tulajdonképpen megkaptam az ötletet és egyben a bizalmat, hogy keltsem életre az elképzelést.” Noha korábban is üzemeltek használt ruha feldolgozó cégek, ilyen formában még senki sem vágott bele a ruhaneműk újrahasznosításába. A modell egyszerű: az iskolák összegyűjtik a diákok megunt, kinőtt, elnyűtt ruháit, a Sulizsák pedig megveszi őket az iskolától, hogy aztán a használtruha-feldolgozóba kerüljön. Ezt a jól összehangolt, dinamikus körforgást tartja kézben a házaspár.

A fenntarthatóság jegyében

A jobb korokat megélt pólók, pulcsik, nacik gyűjtése egy alaposan kidolgozott forgatókönyv szerint történik. A budapesti és vidéki oktatási intézmények regisztrációja, és a gyűjtési igény megerősítése után indul a szervezés, mely a csatlakozó iskolák, óvodák számára semmilyen anyagi kötelezettséggel nem jár. Mielőtt az intézmények belekezdenének a munkába, egy alapcsomagot kapnak, ez tájékoztató anyagokat-, regisztrációs matricát- és végül a program fő mozgatórugóját, a zsákokat tartalmazza.

 

A zsákokkal egy dolga van az iskoláknak, óvodáknak: megtölteni azokat – a gyerekek és szüleik közreműködésével. Majd a gyűjtésért járó összeg 10 munkanapon belül az intézmények számlájára kerül. Mindehhez egy együttműködési megállapodás is tartozik.

„A folyamatot úgy raktuk össze, hogy minél kevesebb legyen az intézmények teendője. Tulajdonképpen a szülők tájékoztatása, az üres zsákok kiosztása és a megtöltött zsákok fogadása az egyedüli teendőjük. A gyerekek mégis minden alkalommal boldogan segítenek nekünk a mérésnél és pakolásnál, főleg matekóra helyett.”

Sulizsák; Fotó: Sebestyén László

Utóbbit Kalocsa Szilvia, a Karácsony Sándor Általános Iskola pedagógusa is megerősítette. „A Sulizsák projekt keretében ráébreszthetjük a gyerekeket, a családokat és a kollégákat arra, hogy az újrahasznosítás és a segítségnyújtás milyen jó dolog külön- külön is, hát még együtt. Osztályfőnökként pedig lehetőséget nyújt arra, hogy elbeszélgessünk a jó szándékról és a közös felelősségvállalásról.”

Naiv dolog lenne azt várni, hogy a kilónként 50 forintos összegből meggazdagodhat egy-egy intézmény. Viszont a több tízezres nagyságrendű támogatás is mindenhol jól jön. „A befolyt összeget iskolánk alapítványa, saját mikrokörnyezetünk szebbé tételére, a gyerekek életének színesítésére használja fel.”

https://forbes.hu/uzlet/sulizsak-a-program-amivel-az-iskola-penzt-keres-a-bolygo-pedig-kevesbe-lesz-szemetes/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű