Refuse (visszautasítani)

Utasítsd vissza azokat a dolgokat, amikre nincs szükséged. Ha egyre többen leszünk olyanok, akik nem kérünk reklámanyagot, prospektust, zacskót a vásárláshoz, egy idő után a kínálatnak is csökkennie kell.

Reduce (csökkenteni)

Csökkents! Fogyassz észszerűbben, kevesebbet, szabadulj meg a felesleges holmiktól. Azokat a dolgokat, amiket nem használsz, bátran ajándékozd el, vásárolj tudatosan. Ha listával mész, elkerülheted az impulzusvásárlást.

Reuse (újból használni)

Használj fel egy-egy dolgot, ahányszor csak tudsz. Keress új funkciót egyszer használatos dolgaidnak, és a háztartásodba már bekerült műanyagokat is használd ki, ha már ott vannak.

Recycle (újrahasznosítani)

Ha a fenti lépésekre figyeltél, eleve sokkal kevesebb szemetet termelsz majd, így egyre kevesebb lesz az újra felhasználandó holmi is. Ha már szemét: ügyelj, hogy környezettudatosan, válogatva és tisztítva dobd ki a hulladékot.

Rot (komposztálni)

Bár városban nem oldható megy egykönnyen, nem lehetetlen itt sem a komposztálás. A háztartásokban nagy mennyiségben keletkező szerves hulladék a legjobb helyen a komposztálóban van. 

Mihez kezdj a zöldhulladékkal, ha nem viszik el a kukások?

MIHEZ KEZDJ A ZÖLDHULLADÉKKAL, HA NEM VISZIK EL A KUKÁSOK?

Előzd meg az utcán terjengő bűzt, hasznosítsd okosan a zöldet!

Tovább »

+1 Repair (megjavítani) 

Nem kell rögtön eldobni, ha valami elromlott. A cipzárt ki lehet cserélni, a lyukra lehet foltot tenni és így tovább. 

 

 

Akkor mit tegyek?

Íme, néhány konkrét tanács a Green Education Foundationtől:

  • hagyjuk el, vagy helyettesítsük fémmel a műanyag szívószálakat
  • ne kérjük italainkat egyszer használatos bögrékbe és ne használjunk műanyag evőeszközöket sem
  • a mintegy ezer éven át bomló hagyományos műanyagszatyor helyett válasszunk/varrjunk tartós vászontáskát
  • ha választhatunk papír és műanyag csomagolás között, inkább a könnyebben újrahasznosítható papírt válasszuk, de a legjobban akkor járunk, ha csomagolásmentes boltban, saját edénybe vásárolunk
  • használjuk újra a kiürült edényeinket, kérjük ebbe az étteremből elvitt ebédet a styrofoam helyett, csomagoljunk beléjük otthonról hozott ételt, próbáljuk meg ebbe kérni a csemegetermékeket a boltban
  • keressük az eldobható higiéniai termékek számunkra elfogadható alternatíváit
  • főzzünk minél többet készen vett ételek helyett
  • váltsunk környezetbarát tisztítószerekre

A sort még nagyon hosszan lehetne folytatni. Ne feledd, hogy egy is lépés is lépés, és azért nyugodtan legyél büszke rá, hogy válogatsz is. De a következő vállon veregetést akkor add majd, ha mondjuk, heti szinten egy szemetesnyivel kevesebb hulladékot tudsz termelni.