Terjed a fasizmus – állítja

új könyvében a volt amerikai külügyminiszter, Madeleine Albright. Ezt több példával is alá tudja támasztani. Orbán Viktor is a példák között van.

Madeleine Albright pedig – aki az Amerikai Egyesült Államok első női külügyminisztere volt 1997 és 2001 között, és a demokrata politikus azóta is aktív közéletileg – most könyvet írt, Fascism: A Warning (Fasizmus: egy figyelmeztetés) címmel.

Albrighttal az amerikai Vox magazin készített interjút, a volt külügyér írása nem megnyugtató, az egész sokkal inkább egy megfújt kürt, hogy a liberális demokrácia válságban van. Az interjúban a legtöbb szó természetesen Donald Trump amerikai elnökről szól, de azért Orbán Viktor is szóba kerül.

Egy ilyen könyvcím esetén nem árt tisztázni, a szerző mit is ért fasizmus alatt. Az egyik legismertebb fasizmusmagyarázat Umberto Ecotól származik:

A fasizmus diktatúrának számított ugyan, de nem teljes mértékben totalitáriusnak, nem azért, mert elnéző volt, hanem mert ideológiája gyenge filozófiai lábakon nyugodott. A közhiedelemmel ellentétben, az olasz fasizmusnak nem volt filozófiája.

Albright azt mondja, a könyvében ő arra próbált meg rámutatni, hogy a fasizmus nem egy ideológia, sokkal inkább egy folyamat, egy módszer, hogyan kell megszerezni és megtartani a hatalmat. A politikus szerint a fasiszták megosztják a társadalmakat (általában sértett) többségre és kisebbségre, az előbbiek élére állnak, és minden jogot a többségnek követelnek, miközben a kisebbségek jogairól megpróbálnak nem tudomást venni. „Látni kell, a fasizmus nem a problémák megoldására, hanem mélyítésére törekszik.” Ez a rendszer leépíti a szabad sajtót és az igazságszolgáltatást, illetve fontos elem az erőszak is – sorolja.https://hvg.hu/vilag/20190301_Albright_Fasiszta_jegyeket_mutat_Orban?fbclid=IwAR1EVZC6eMJX_W8FYHMiiSjxPWkxEbnzdejmuTarLNY2OaF_7meEeUqlAHM