Életfogytiglani
börtönbüntetésre ítélte szerdán a volt boszniai szerb elnököt, Radovan Karadzicot a Nemzetközi Törvényszék fennmaradó ügyeit mandátuma lejárta után átvevő hágai nemzetközi törvényszéki mechanizmusa (MICT). A törvényszék súlyosbította a háborús bűnök miatt első fokon kiszabott 40 éves ítéletet.
Vagn Joensen elnöklő bíró úgy vélekedett, hogy az elsőfokú verdikt “túl enyhe”
volt az egykori elnök által elkövetett bűncselekmények súlyosságához és “módszeres kegyetlenségéhez” képest.
Nagy-Szerbia volt az álma
Radovan Karadzic 1945. június 19-én született a montenegrói Savnikban egy cipész fiaként. Tizenöt évesen került Szarajevóba, ahol az egyetem orvosi karán szerzett diplomát. A szenvedélyes szerencsejátékosnak és életművésznek tartott férfi Jugoszlávia szétesése idején kezdett politikával foglalkozni.
Politikai célja Nagy-Szerbia megteremtése volt: saját szerb állam létrehozása a boszniai területek 70 százalékán, kijárattal az Adriára, és egyesülés az anyaországgal.
Radovan Karadzic 1993-ban. Fotó: MICHAEL EVSTAFIEV / AFP
Slobodan Milosevic szerb elnök támogatásával lett az 1992. január 5-én egyoldalúan kikiáltott boszniai Szerb Köztársaság elnöke, az 1992-ben kitört véres boszniai polgárháború idején ő volt a boszniai szerbek első számú politikai vezetője. A fegyveres konfliktust lezáró daytoni békemegállapodás 1995. decemberi aláírása után háttérbe szorult, majd 1996 júliusában visszavonult a politikai szerepléstől.
A hágai Nemzetközi Törvényszék 1995. július 25-én letartóztatási parancsot adott ki, majd 1995. november 16-án vádat emelt Karadzic ellen emberiesség elleni és háborús bűntettek, valamint népirtás miatt. Az elfogására tett kísérletek sokáig eredménytelenek voltak, hiába tűztek ki a fejére ötmillió dolláros vérdíjat.
Végül 2008. július 21-én fogták el. Hosszú hajat és szakállt viselt, az utolsó időben Belgrádban élt Dragan Dabic néven, és egy magánrendelőben alternatív gyógyászattal foglalkozva keresett pénzt. Elfogása volt az egyik fő feltétele az EU-szerb kapcsolatok szorosabbra fűzésének.
Forrás: 24.hu