2019. március
28-án (csütörtök) 9:00 – 13:00 között
a BM Tanintézetek Tanulóinak X. Életmentő és Elsősegélynyújtó versenyre
.
Helyszín: Miskolci Rendészeti Szakgimnázium
(Miskolc, Szentpéteri kapu 78.)
A verseny tiszteletbeli fővédnöke:
Dr. Csató Gábor főigazgató, Országos Mentőszolgálat
A verseny szakmai irányítója és egyben fővédnöke:
dr. Lódi-Sipos Edina ro. ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Személyügyi Főigazgatóság Egészségügyi Szakirányító és Hatósági Főosztály főosztályvezető főorvosa.
Program:
8:35-8:55 Meghívott vendégek fogadása
9:00 – 9:15 Verseny megnyitása – beszédet mond Csató Gábor, OMSZ Főigazgató
9:15 – 9:20 Verseny lebonyolításának és értékelésének ismertetése
9:45 – 10:10 Elméleti írásbeli feladatlap megoldása
10:10 – 12:30 Gyakorlati feladatok megoldása 7 helyszínen
14:00 Eredményhirdetés
Az elsősegélynyújtás gyakorlati oktatása 2007 óta folyik tanórai keretek között iskolánkban. Tanulóink elsajátíthatják az újraélesztést, kiegészítve a félautomata defibrillátor használatával, eszméletlen sérült ellátását, a vérzéscsillapítást, a megfelelő fektetési mód alkalmazását.
A rendőrnek, mint „elsősegélynyújtónak” tisztában kell lennie az alapvető biológiai, anatómiai ismeretekkel és az alapvető műfogásokkal, amelyeket gyakorlati órákon ismerhetnek meg.
A helyszínre elsőként érkező rendőrnek stabilizálni kell tudni a beteg állapotát a mentő kiérkezéséig. Fontos a korai helyzetfelismerés, a mielőbbi segítséghívás, és adott esetben akár a BLS (alap újraélesztés) megkezdése.
Az alapvető életmentő technikák iskolánkban történő oktatásához, és a verseny elindításához egy szomorú eset is hozzájárult, évekkel ezelőtt intézményünk egyik tanulója rosszul lett testnevelés órán és szükségessé vált az azonnali életmentés. Ez egy megdöbbentő esemény volt, amely rámutatott mennyire fontos, hogy akár csak laikusként is, de alkalmazni tudjuk az alapvető életmentő technikákat.
Az elsősegélynyújtó versenyt 2009-ben indítottuk útjára hagyományteremtő szándékkal, és azzal a céllal, hogy a rendészeti oktatásban résztvevő tanulók számot adjanak elméleti és gyakorlati tudásukról.
A verseny céljai:
A rendőr, mint elsősegélynyújtó elméleti tudásának és gyakorlati ismereteinek fejlesztése.
Az elsősegélynyújtás népszerűsítése, az emberi segítőkészség, a humanitárius szemlélet terjesztése.
Az alap rendőri intézkedésekkel kapcsolatos általános felkészültség értékelése.
A BM tanintézetek közötti kapcsolatok ápolása.
Rendészeti iskolánként (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar, Adyligeti-, Körmendi-, Szegedi-, és Miskolci Rendészeti Szakgimnázium) kettő, 2 fős tanulói csapat indításának lehetőségét biztosítjuk.
A verseny elméleti feladatsor (általános elsősegély nyújtási ismeretek) megoldásával kezdődik, majd gyakorlati szituációs feladatok végrehajtásában kell helyt állniuk a versenyzőknek elsősegélynyújtóként, a megemelkedett adrenalin, a versenydrukk állapotában, életszerű körülmények között váratlan helyzetekbe csöppenve. A verseny történetében az elmúlt kilenc évben volt már kocsmai rendbontás, családi vita ahová a járőröket riasztani kellett, áramütés, autóbaleset, gázrobbanás, mérgezés, lőtt sérülés, kerékpáros baleset…
Az idei évben első alkalommal kerül értékelésre az alap rendőri intézkedéssel kapcsolatos általános felkészültség. Ezzel is szeretnénk tovább színesíteni, életszerűbbé tenni a versenyt.
A jubileumi verseny feladatsorának összeállításánál figyelembe vettük az elmúlt évek „legsikeresebb” gyakorlati szituációit, és igyekszünk az idei évben is színes, a versenyzők részére élmény adó megmérettetést szervezni.