Varga László, megyénk

MSZP-s országgyűlési képviselője írásbeli választ igénylő kérdést nyújtott be március 19-én Kövér Lászlónak, az ország-
gyűlés elnökének, melyet szerkesztőségünkbe is eljuttatott, ígéretet téve arra, hogy a választ is rendelkezésünkre bocsátja.
„Tisztelt Elnök Úr!
Az Alaptörvény 7. cikk (1)-(2) bekezdése, valamint az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 42. § (8) bekezdése alapján írásbeli választ igénylő kérdést kívánok benyújtani.
Az írásbeli választ igénylő kérdés címzettje: Bártfai-Mager Andrea, tárca nélküli miniszter (nemzeti vagyon kezeléséért felelős). Az írásbeli választ igénylő kérdés címe: „Mennyi pénzébe került eddig a magyar adófizetőknek a MOL Petrolkémia Zrt. területén vegyes vállalati formában létesülő műgumi üzem üzembe helyezésének késése?”
Tisztelt Miniszter Asszony!
A fenti kérdés első ránézésre egy gazdasági társaság ügye, ezért magyarázatra szorul, hogy miért Önhöz fordulok kérdésemmel!
Amint az közismert, az Orbán-kormány az adófizetők pénzéből jelentős többletráfordítással vásárolta vissza a MOL Nyrt. részvényeinek közel 15%-át, így mára közvetlenül a részvények több mint 25%-át birtokolja (közvetetten még többet), így a legnagyobb kisebbségi részvénytulajdonnal rendelkezik. Máig vitatott kérdés, hogy a döntés gazdaságilag mennyire volt megalapozott, de ha másért nem, ez jelentős befolyást biztosít a magyar állam számára a társaság működésében. Időközben a MOL Nyrt. egyedüli tulajdonosa lett a TVK Nyrt.-nek (ma MOL Petrolkémia Zrt.), amely létrehozta a JSR MOL Synthetic Rubber Zrt.-t (amelyben a MOL Petrolkémia Zrt. 49% -ban japán JSSR Corporation 51%-ban tulajdonos) egy új műgumi üzem létesítésére. A műgumi a gumiabroncs egyik legfőbb alapanyaga. Az új termelőegység évi 60 ezer tonnát állítana elő. A beruházás értéke körülbelül százmilliárd forint. 
A tulajdonos képviselőjeként magyarázatot kell adnia arra, hogy a jelentős költséggel megvalósuló üzem még mindig miért nem üzemel. Különös tekintettel arra is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök több alkalommal is szerepet vállalat a beruházás megvalósításában, ill. a kormány (az önkormányzat adókedvezménye mellett) adókedvezménnyel is segítette az üzem megépítését. 2015 novemberében részt vett az üzem alapkő letételében, ígérve azt, hogy az átadáskor is jelen kíván lenni. Az alapkőletétel idején még 2017-es tervezett befejezés hangzott el. 
A kormányfő 2018. márciusi látogatásán, a választási kampányeseménnyé vált átadásra külön kiszépítették az építkezési helyszínt, hogy a pompázatos átadási ünnepséget követően újfent a munkagépek vegyék át a területet. Ez a kampányesemény nem hivatalos becslés szerint akár 100 milliós többletköltséget is okozhatott a MOL és a japán cég vegyes vállalatának. Az ígéretek ellenére az üzem még a mai napig sem üzemel. A csúszás miatti veszteség pedig ennél is nagyságrendekkel többre becsülhető. 
A fentiekre tekintettel, mint a nemzeti vagyon kezeléséért felelős minisztertől kérdezem:
1./ Mennyibe került és mekkora veszteséget okozott a MOL Petrolkémia Zrt.-nek a kampányeseménnyé silányult „átadási” ünnepség 2018 márciusában?
2./ A mostani tervek szerint mikor kezdődhet meg a próbaüzem, ill. az üzemszerű termelés az üzemben?
3./ Mekkora gazdasági veszteséget okozott a csúzsás a társaságnak és ezt hogyan kívánják pótolni?
4./ Mekkora adóbevétel kiesést okozott a költségvetésnek a csúszás, ill. hogyan teljesülnek a jövőben az ígért foglalkoztatási tervek?”