A 400 forintos benzinár sem elképzelhetetlen, de az olaj világpiaci ára végső soron a mindennapi fogyasztási termékek árát is felhajthatja. Holoda Attila volt energetikai helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy az olajtermelők hogyan ügyelnek arra, hogy mesterségesen magasan tartsák az olaj árát, amely végső soron a zöldség árában is tetten érhető lesz a kis közértben.
Több tényező állhat a benzinár-emelés mögött, ha olyan országokról beszélünk, amelyeknek nincsen számottevő olajtermelése – mondta el a korábbi energetikai helyettes államtitkár az ATV Start című műsorban. Holoda Attila kiemelte az importárat Magyarország esetében. Mint mondta, a magyar valutának nem tett jót a kamatemeléssel kapcsolatos bizonytalanság és a banki válság, amely éppen folyamatban van. Mindemellett, ha káros hatással lenne ez a nemzetgazdaságra, akkor a kormány kezében még mindig ott van az a lehetőség is, hogy adókat csökkentsen, például a jövedéki adót.
„Borzasztó nehéz kiszámolni” azt, hogy az elmúlt hetek drasztikus emelése meddig mehet el Holoda szerint. A kulcs persze az olaj világpiaci ára, de a volt helyettes államtitkár itt megjegyezte: két olyan ország is van, akinek – részben politikai okokból – bizonytalanná lett téve az olajpiacra való lépése: Irán és Venezuela. A meglévő termelők pedig visszafoghatják a termelést, hogy magasan tartsák az olaj árát. Leegyszerűsítve tehát arról van szó a szakember szerint, hogy csökken az elérhető kínálat, a kereslet persze nő, és ez az árakat is felhajtja. Ha az embargót továbbra is fenntartják, akkor hiány lesz az olajból, ami pedig szintén „automatikusan emeli az árakat”.
Ezekből levezetve „könnyen elképzelhető” Holoda szerint, hogy a benzinár a 400 forintot is túllépi a közeljövőben. Ehhez persze nem csak a nemzetközi piac állapota, de a forint jelenlegi gyengesége is hozzájárul. Fontos, hogy a nemzetközi pénzpiac hogyan látja hazánkat, hívta fel rá a figyelmet, utalva a jegybank kamatemelésre vonatkozó bejelentésére, majd az utána történt megjegyzésre, miszerint az emelés nem lesz folyamatos gyakorlat.
Holoda szerint, ha a piac azt látja, hogy a mesterségesen alacsonyan tartott kamatok mögött nincs olyan gazdasági teljesítmény, amely tartósan ezt indokolná, vagy banki csődök várhatóak, akkor a piac az adott ország valutáját leértékeli. Ebbe persze állami támogatásokkal is be lehet avatkozni- tette hozzá. Mindez a termények, és az aszály miatt egyébként is drasztikus mértékben megdrágult zöldségek és gyümölcsök árában is érezhető lesz, a szállítás ugyanis szorosan kapcsolódik ezekhez, amihez elengedhetetlen az üzemanyag- magyarázta a szakember, aki egy kérdésre válaszolva azt is elárulta, hogy a gázolaj ára azért magasabb a benzinnél, mert ma már – az előírások megváltozása miatt – más technológiával állítják elő, aminek következtében nagyobb az előállítási költsége is, amely a benzinkutakon is megjeleni