A múlt köde 2015.  Mégis, kinek az élete?

Egy panamai hátterű

, fával és építőanyaggal kereskedő cég szerzett többségi befolyást az észak-magyarországi régió rákbetegeinek onkológiai ellátásában.

Csaknem negyvenen vártak hiába a múlt héten sugárkezelésre a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban; haza kellett őket küldeni, másnapra halasztva ellátásukat. Az efféle fennakadás nem ritka, most éppen az okozta, hogy a sugárterápiás osztály az eddigi három besugárzókészüléke mellé egy újabbat kapott. Ez azzal jár, hogy informatikai rendszerüket össze kell hangolni, ami pedig a jelek szerint nem megy zökkenőmentesen. Olyannyira nem, hogy bár a Kaliforniából érkezett, Varian márkájú készüléket tavaly szeptemberben – mint az uniós támogatással megvalósult, Észak-Magyarország régió öt kórházára kiterjedő onkológiai fejlesztés egyik eredményét – illő ünnepélyességgel átadták, ám azóta is mindössze egyetlen beteget kezeltek vele.

Noha 2012-ben a kórházak államosításának egyik indoka az volt, hogy működésükben átlátható viszonyokat teremtsenek, a kívánatosnak mondott folyamat korántsem zajlott le. Szócska Miklós államtitkár 2011-ben éppen a borsodi megyei kórház dísztermébe összehívott termelési gigaértekezleten magyarázta el az egészségügy megújításának kormányzati szándékát, kifejtve, hogy ő nem a szolgáltatások kiszervezésének, hanem ellenkezőleg, „beszervezésének” a híve. Ha a kórház vezetése egy percig is komolyan vette volna az államtitkár szavait, elkezdhetett volna aggódni, hiszen Miskolcon 2006 óta a Hajdú-Bihar megyei gyökerű Medcenter Kft. 15 évre szóló közreműködői szerződés keretében vesz részt a régió daganatos betegeinek komplex onkológiai kezelésében. A kilenc évvel ezelőtti közbeszerzési pályázaton egyedüli versenyzőként indult Medcenter ajánlata arról szólt, hogy vásárol két lineáris gyorsítót, az ezekhez szükséges besugárzástervező rendszert és komputertomográfot (CT), valamint új betonbunkert épít a gyorsítónak, és felújítja a régi betegfogadó épületrészeket. Az így kialakított sugárterápiás egység működtetéséről pedig 15 éven át gondoskodik. A 2 milliárd forint összegűnek mondott beruházásról és a működtetésről szóló szerződést a működtetők részéről a megyei kórház főigazgatója, Csiba Gábor és a kezességet vállaló – akkor még szocialista többségű – megyei közgyűlés elnöke, Gyárfás Ildikó írta alá, a megbízott cég részéről pedig Varga Sándor, aki 2005 és 2013 között a Medcenter tulajdonosa, egyben ügyvezetője volt.

A Hosszúpályiban főállású tanyagondnok Varga mindenki számára nyilvánvalóan strómanként irányította az akkoriban évi 200 milliós árbevételű, a járóbeteg-ellátásra szakosodott vállalkozást. A tényleges tulajdonosi, vezetői kört egy nagykoalíciós alapon szerveződött csapat, a fideszes, szabaddemokrata és szocialista körökkel egyaránt jó kapcsolatokat ápoló Kiss Zoltán–Gubacsi László–Gevorgján András-hármas alkotta.

Aligha kérdéses, hogy a 2007 nyarára elkészült onkológiai centrum nem a kft saját erejéből, hanem hosszú lejáratú banki kölcsönből és az akkor két gyorsítót lízingbe adó Siemens közreműködésével jött össze. Mindehhez a kórház és a kezességet vállaló önkormányzat adta a fedezetet. Ez a konstrukció bizonyos szakmai és politikai körökben is visszatetszést keltett, kritikusai többször is névtelen levélben fordultak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy vessen véget a „korrupciógyanús” szerződésnek. A kontraktus szerint ugyanis a 15 év alatt legkevesebb 7,5 milliárd forint üti a Medcenter markát, cserébe az induláskor 2 milliárdosnak számolt beruházásért és a 2014-ben megvett harmadik besugárzóberendezésért – bár ezek működtetése ugyancsak a vállalkozó költsége. Mindezt meg lehetett volna oldani vállalkozó bevonása nélkül is – érvelnek a konstrukciót ellenzők –, annál is inkább, mert már a beruházás megkezdése előtt fél évvel 29 millió forintos fix havi apanázst utalt a kórház a Medcenter számlájára, hogy komoly fedezete legyen a hitelfelvételnek.

A kukacoskodó névtelen feljelentések végül vagy süket fülekre találtak, vagy – ahogy az egészségügyi berkekben jól értesültek kommentálják – eddig hatékonyan működött a KDNP-s Csiba Gábornak a pártjától nyert immunitása. Maradt a főigazgató és a másfél évtizedes szerződés is. A HVG kérdésére, hogy az állami kezelésbe vett kórház szerződéseinek felülvizsgálata során rendben találták-e a Medcenterrel kötött egyezséget, az egészségügyi intézményrendszert működtető Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) többször is kitérő választ adott. Az elemzést nehezíti – így a legfrissebb HVG-értesülés –, hogy az érdemi megítéléshez szükséges iratok egy része hiányzik a GYEMSZI nyilvántartásából.

Irányítótáblák a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban
© Túry Gergely
Arról sem volt információja a fenntartónak, hogy a Medcenterben új tulajdonos jelent meg. Csiba Gábor főigazgató is elámult a HVG ezzel kapcsolatos kérdésén; mint mondta, semmit nem tud a dologról. Márpedig a cégközlönyben megjelent nyilvános információ szerint tavaly év végén új tag, a KKVJ Kft. lépett társtulajdonosként a Medcenterbe. Január 14-én pedig 100 ezer forintos törzstőkeemeléssel minősített többségi befolyást szerzett az egyébként nonprofit és közhasznú státusú, 2013-as mérlege szerint 146 millió forint saját tőkéjű cégben.

A fa- és építőanyag-nagykereskedelemből 2013-ban 4 milliárd forintos árbevételre szert tett, 4 főt foglalkoztató, debreceni székhelyű KKVJ az elmúlt hat évben egy Panamában bejegyzett offshore cég kizárólagos tulajdonában volt. Január 19-én azonban az ügyvezető igazgató, Dala Ákos minősített többségű szavazati befolyással tulajdonosként jelent meg az általa vezetett vállalkozás cégnyilvántartásában. Így ötnapos eltéréssel a KKVJ-ben és a Medcenterben is döntő szóhoz jutott. (A Debrecenben meglehetősen jómódú vállalkozóként ismert Dala egyik gyermeke ugyanannak a lausanne-i exkluzív hoteliskolának a diákja, ahová a miniszterelnök legnagyobb lánya, a „saját lábán álló” Ráhel jár.)

„Mindez formaság, csupán egy jövőbeli, hangsúlyozottan nem állami üzlet előkészítését szolgálja” – magyarázza a történteket Gubacsi László, a Medcenter 2013 óta előtérbe lépett ügyvezetője és tulajdonosa. „Mindenképpen aggályos ez a megoldás. Ha a fantom-tulajdonszerzés egy jövőbeli üzlet referenciájaként szolgál, akkor csalással jutnának piaci előnyhöz. Másrészt, mivel a KKVJ Kft. egy állami megbízásból közfeladatot ellátó cégben vásárolt minősített többségű befolyást, erről a tulajdonosváltásról csak a megbízó beleegyezésével lehetett volna dönteni” – állítja a HVG által megkérdezett könyvszakértő. Már csak azért is, mivel a többségi befolyással kötelezettségek is járnak, így például csőd esetén akár teljes egészében a KKVJ felelhetne a tartozásokért.

Nehéz lesz már tiszta vizet önteni a pohárba, az elmúlt nyolc év alatt olyan mértékig összefonódott a borsodi megyei kórház és a Medcenter működése. Az eredeti szerződésben még az állt, hogy a Medcenter közelebbről meg nem határozott időpontban újat vásárol a kórház 2002-ben beszerzett, Siemens gyártmányú besugárzókészüléke helyett. A megbízó és a vállalkozó ezt 2013-ban úgy módosította, hogy ebből a működtető GYEMSZI-t teljesen kihagyták. Így valójában exlex állapot jött létre, amelyben a beígért gyorsító nem a kórház, hanem a Medcenter tulajdonába került. Az uniós pályázaton elnyert mintegy 300 millió forint támogatásból megvásárolt, a medcenteres Varian besugárzó működéséhez elengedhetetlenül szükséges eszközöket, szoftvereket pedig állami leltárba vették. Egymás nélkül sem az egyik, sem a másik tulajdonrész nem működőképes.

Behálózva
Szerteágazó, hagyományosnak aligha mondható céghálót szőtt az évek során a Medcenter-alapítók fiatal csapata, akik mindhárman – Kiss Zoltán, Gevorgján András és Gubacsi László – a Debreceni Orvostudományi Egyetem hallgatói voltak. A miskolci onkológiai beruházás elnyerése után 2008-ban az ózdi kórház működtetésére is sikerrel pályáztak. Az intézményt négy évig Gevorgján igazgatta, amíg a fideszes egészségpolitikusok 2012-ben ki nem szorították a magáncégeket erről a területről. Kiss 2009-től egészen 2012-es letartóztatásig a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egészségügyi Holding Nonprofit Zrt. vezérigazgatójaként szervezte a térség ellátását. A hűtlen kezelés gyanújával többhetes fogva tartás után szabadon engedett Kiss máig vádemelés nélkül függőben maradt ügye nem rontja országszerte orvosi ügyeleteket működtető cége renoméját. Az Orvosi Ügyelet Kft. 2013-ban 1,1 milliárd forint nettó árbevételt könyvelt el. Gubacsi inkább pszichiátriai vonalon próbálkozott, de klinikai onkológus feleségével a gyógyszer-kereskedelem és a klinikai gyógyszerkipróbálás területén is vállalkozott.