Márciusban 2500-an
mondtak fel, mert nem fogadták el azt a jogszabályváltozást, ami a köztisztviselőknek hosszabb munkaidőt, az eddiginél több munkát és kevesebb szabadnapot jelent. Újabb, sőt talán még súlyosabb káoszt vetít előre, hogy mindeközben újabb leépítés várható.
Ezzel kapcsolatban írt a 24.hu is pénteken, felidézve: mindez a szakszervezet egy március végi beszámolójából derült ki, hiszen Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke már felszólalt az ellen, hogy a 2019. március 21. reggelre bejelentett számokkal
újabb 2477 fővel próbálják csökkenteni a területi igazgatáshoz tartozó állományt; titokban, előzetes egyeztetés nélkül.
Jelenleg az a helyzet, hogy az engedélyezett, a ténylegesen szükséges és a valóságosan betöltött létszámokat nem lehet összevetni, mondta a szakszervezeti vezető, aki korábban az Indexet is tájékoztatta arról: egy titkosított kormányhatározatban adták ki az új teljes létszámkereteket, amelyek minden érintett kormányzati igazgatási szervnél több száz fős leépítést vonhatnának maguk után.
Márciusban azonban azért nem lett ebből botrány, mert ma Magyarországon senki sem lehet tisztában azzal, pontosan hányan is vannak ezekhez képest a hivatalokban. A vonatkozó kormányhatározatokat próbáltuk megszerezni hivatalos és informális úton is, egyetlen hivatalból sem merték, illetve tudták kiadni azt. Pedig aligha lehetne titkos egy közpénzen fenntartott – központi és területi – közigazgatási szerv létszámgazdálkodása, az idevágó törvény szerint ugyanis ezt a szervezeti és működési szabályzatoknak (szmsz) kell tartalmazniuk.
Végig is néztük valamennyi megyei kormányhivatal korábban, márciusig érvényes szmsz-ét, amelyek szerint:
Budapest Főváros Kormányhivatala teljes létszámkerete: 5782 fő
Baranya Megyei Kormányhivatal: 1628 fő.
Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal: 1935 fő.
Békés Megyei Kormányhivatal: 1481 fő.
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal: 2663 fő
Csongrád Megyei Kormányhivatal: 1655 fő
Fejér Megyei Kormányhivatal: 1499 fő
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal: 1530 fő
Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal: 1939 fő
Heves Megyei Kormányhivatal: 1262 fő
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal: 1507 fő
Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal: 1075 fő
Nógrád Megyei Kormányhivatal: 908 fő
Pest Megyei Kormányhivatal: 3362 fő
Somogy Megyei Kormányhivatal: 1414 fő
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal: 2075 fő
Tolna Megyei Kormányhivatal: 965 fő
Vas Megyei Kormányhivatal: 1133 fő
Veszprém Megyei Kormányhivatal: 1515 fő
Zala Megyei Kormányhivatal: 1213 fő
Mindez nem csak azt mutatja meg, hogy miközben a Miniszterelnökség lapunknak állította, nem okoz fennakadást az állampolgárok ügyintézésében a felmondási hullám, már önmagában a 2500 fős létszámcsökkenés is súlyos fennakadásokhoz vezethetne a kisebb létszámú hivatalokban. Csakhogy ebben a 2500-ban még nincs is benne a plusz 2470 fős létszámkeret-csökkentés, ami persze – szakmai forrásaink szerint – részben már eddig is betöltetlen álláshelyeket érint, azaz sok helyen nem kell konkrét elbocsátásokra számítani, ám
VAN, AHOL IGENIS EMBEREKET TESZNEK KI, MIKÖZBEN MÁS OSZTÁLYOKON SÚLYOS MUNKAERŐHIÁNY VAN.