A Miskolci Törvényszék
indoklása szerint a Miskolc önkormányzata és a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) megsértette a miskolci
romák emberi méltóságát, egyenlő bánásmódhoz való jogát a szegénytelepeken folytatott razziákkal, és egyéb, a romák elüldözését szolgáló intézkedésekkel, ideértve az önkormányzat és polgármester nyilvános kommunikációját is. Kriza Ákos polgármester a PestiSrácok.hu-nak erre reagálva úgy fogalmazott: példátlan, hogy azért büntetnek meg egy önkormányzatot, amiért polgárai számára élhetőbb körülményeket teremt. Hozzátette: “ahogy eddig, úgy ezután sem a TASZ és a Másság Alapítvány fogja megmondani, hogy hol, mikor milyen mértékben lépnek fel a miskolciak saját városukban, a saját biztonságuk érdekében”.
Természetesen kifizeti az önkormányzat a rájuk kirótt tízmillió forintos büntetést, de folytatni fogják a megkezdett munkát Miskolcon – röviden így lehetne összefoglalni a polgármesteri álláspontot az avasi romatelepek ügyével kapcsolatban. Kriza Ákos polgármester tájékoztatása szerint a 173 fészekrakós lakásból ma már csak 8 van az Avason, ezek is végrehajtási eljárás alatt állnak, a Fészekrakók helyett egyetemisták, és egyetemi oktatók költöztek be többségében a felújított lakásokba. A bűnözési mutatók is folyamatosan javulnak Miskolcon: az elmúlt öt évben a felére csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma. Az önkormányzatot mégis beperelték jogvédő szervezetek, amelyek úgy gondolják, hogy a város alapjogokat sértett, amikor felszámolta a nyomornegyedet.
Kriza Ákos polgármester ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy:
Ahogy eddig, úgy ezután sem ők fogják megmondani, hogy hol, mikor és milyen mértékben lépünk fel mi, miskolciak saját városunkban, a saját biztonságunk érdekében.
Mint ismert: 2016-ban a TASZ és a NEKI azért perelte be az önkormányzatot, hogy bíróság mondja ki: az önkormányzat diszkriminálta a szegénytelepek lakóit. A jogvédő szervezetek szerint ugyanis a város olyan légkört teremtett Miskolcon, amelyben a szegény, roma lakosok üldözötté váltak. Ezzel szemben a város azzal érvelt, hogy ők mindent szabályosan, mások jogainak a védelmében csináltak, a civil szervezetek pedig politikai okból perlik őket.
Az ítélet után a polgármester közölte, hogy
ahogy eddig, úgy ezt továbbra is mi, itt Miskolcon, miskolciak saját hatáskörben fogjuk eldönteni, ha a TASZ és a Másság Alapítvány a feje tetejére áll is. Ezt ők kifogásolhatják, perelhetnek, ha kell, a büntetést ki is fizetjük, ahogy eddig is tettük, de nem a TASZ és főleg nem a Másság Alapítvány fogja megmondani, hogy mit kell tenni Miskolcon a közbiztonság érdekében.
Portálunk kérdésére válaszolva Kriza Ákos azt mondta: példa nélküli ítéletnek tartja, hogy egy önkormányzatot azért büntessenek meg, amiért javítja a város közbiztonságát és az ott élők életminőségét.