A meglévő vállalkozás kategóriában Szabó Attila nyert. Az ő vállalkozása több lábon áll: Tardon egy kis vendégházat üzemeltet 2010-től, növekvő vendégkörrel. Madármegfigyelő túrákat szervez a látogatói számára, elsősorban a Bükkbe és Hortobágy térségébe. Fő tevékenysége az állattartás, saját hucul lovaival és kecskéivel végez legeltetést. Az állományt fejleszteni kívánja, valamint tervezi a Kárpát-medence őshonos pásztorkutyafajtáinak tenyésztését is.
Az ötlet kategóriában a radostyáni Szabó Tamás nyert. Fiatal méhészként 11 éve gondoz harminc méhcsaládot tanulmányai és főállása mellett. A méhállományát szeretné felfejleszteni 100–150 családosra. Távlati tervei között szerepel egy méhes gyógyház kialakítása, ahol az emberek profitálhatnak a méhek által nyújtott szolgáltatásokból, miközben megismerkedhetnek a méhekkel és az általuk nyújtott egészséges és természetes termékekkel. Ő a méhészetet tradicionális tevékenységnek tartja, mely a biológiai sokféleség megőrzéséhez is hozzájárul.
A nagyvisnyói Tóth Lóránt fafaragó és népi iparművész különdíj elismerésben részesült. Fából készült dísz- és használati tárgyai számos magas elismerést és díjat kaptak. A termékeket saját maga állítja elő, az értékesítésükben a családja is segít. Munkássága teljes mértékben hagyományhoz kapcsolódó tevékenység, több régi elfeledett mesterséghez készít alapanyagokat. Büszke arra, hogy 2018 óta nincs olyan földrész a világon, ahová a termékei nem jutottak volna el.
boon.hu