A bevételi és eredményszámok különösen annak fényében érdekesek, hogy nem igazán tükrözik a nézettségi adatokat. Bár Andy Vajna tulajdonszerzését követően a TV2-csoport rengeteg új adót indított, a főcsatornák versenyében tavaly továbbra is az RTL dominált, elvétve akadtak csak olyan hetek, amikor a legnézettebb műsort a TV2 adta volna. Csoportszinten ugyan lehet találni olyan mutatót, amiben – főleg az új csatornáknak köszönhetően – a TV2 vezet, ehhez azért elég sokat kell bűvészkedni a számokkal.

A legtöbb mutató szerint ugyanis az RTL durván fele annyi csatornával is jobb közönségarányt tud, mint fő versenytársa.

Ez azért fontos, mert a csatornákat fenntartó cégek fő bevételi forrásai – a hirdetések és a szolgáltatók által fizetett kábeldíj – egyaránt a nézők számától függnek. Azaz piaci viszonyok között hosszú távon üzletileg is az M-RTL-nek kellene jobban teljesítenie.

A hazai médiában azonban nem igazán működnek a piaci viszonyok, azokat ugyanis a kormányzat az irányított állami költéssel teljesen eltorzította. A rádiós, az online és a print szegmensben ez már évek óta látszik, ezekben a szektorokban ugyanis kevesebb pénz is elég volt a piac aláaknázásához. A kereskedelmi televíziózás azonban sokkal drágább dolog, így itt több időre volt szükség ahhoz, hogy a kormányközeli TV2 megelőzhesse versenytársát.

 

Mindenesetre az állami költések alakulása elég jól mutatja, mekkora kormányzati hátszél kellett ehhez. Az utolsó olyan teljes évben, amikor még nem Fidesz-közeli kézben volt a TV2, a Kantar Media adatai szerint a listaáras állami reklámbevételük mindössze 2,7 milliárd forintra rúgott, 2018-ra azonban ez több mint a tízszeresére hízott. A TV2 29 milliárdjával szemben az RTL-csatornáknak tavaly alig 420 milliós állami költés jutott listaáron, ami még az egy évvel korábbinál is közel 2 milliárddal kevesebb.

Közben a TV2 tulajdonosi viszonyai továbbra sem tiszták, a cégről csak annyit lehet tudni, hogy egyre nagyobb eséllyel Mészáros Lőrinc üzleti körének környezetében landol. Másfél hónapja írtuk meg, hogy Andy Vajna egy furcsa ügyletben valójában már 2016-ban túladott a kereskedelmi csatornán, amely egy cinkotai nő érintésével a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, Vida József egyik beosztottjához került. Vida azt követően, hogy az érintetteknek kérdéseket küldtünk, hivatalosan is bejelentkezett a TV2-ért, tegnap pedig az Indexnek adott interjújában azt mondta, hogy már a versenyhivatali állásfoglalást várják az ügyben.