A felsőoktatási felvételiről

szóló, 2020. január 1-től hatályos kormányrendelet alapján 2020-tól alapképzésre és osztatlan képzésre az a jelentkező vehető fel, aki legalább B2-es szintű, általános nyelvi, komplex nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű okirattal rendelkezik.

– Tragédia lesz – fogalmazott korábbi cikkünkben az egyik megyénkbeli szakgimnázium angoltanára. (Kérte, a nevét ne írjuk meg, hiszen nem nyilatkozhat.) – Rossz ötletnek tartom a szigorítást. A mi iskolánkban eddig egy-egy osztályból körülbelül 8 diák jelentkezett egyetemre. Közülük csupán egy-két tanuló tudta megszerezni a nyelvvizsgát az érettségiig.”

Új belépési korlát
A középfokú nyelvvizsgával rendelkező középiskolai diákok jelenlegi arányára tekintve van miért aggódni a vidéki egyetemek háza táján is. Az elmúlt évek tapasztalata alapján elmondható, hogy a hallgatói létszámok optimális esetben nem csökkennek, de semmiképpen sem nőnek, vagyis az új belépési korlát tovább nehezítheti a vidéki egyetemek helyzetét.

– Nem végeztünk felmérést, de véleményem szerint hozzánk is csak a jelentkezők 60–65 százaléka jutott volna be szeptemberben, ha már most feltétel lett volna a nyelvvizsga – nyilatkozta lapunknak korábban dr. Torma András rektor. – Nagyon sokan még az egyetemi évek végére sem tudnak nyelvvizsga-bizonyítványt szerezni. Ennek bizonyítéka az a több ezer diploma, amit emiatt nem tudunk kiadni – jelezte a rektor. Számot is mond: 2018-ban 3184.

Tudatosan készülnek
Különböző megoldások születnek a probléma kezelésére, tudtuk meg a Miskolci Egyetemtől. Az intézmény ugyanis tudatosan készül az új helyzetre, nem különben az erős beiskolázási versenyre.

– A Miskolci Egyetem az UNISTART Programjának részeként a szükséges nyelvvizsgára felkészítő, három intenzív nyári nyelvtanfolyam indításával segíti a középiskolás diákokat, hogy ne legyen a nyelvvizsga az egyetemre belépés akadálya – tájékoztatták lapunkat. – A tanfolyamok már rögtön a tanévzárás után júniusban kezdődnek, illetve az első őszi nyelvvizsgák előtt, augusztusban is folyamatosan elérhetőek. (Ennek kapcsán további részleteket lapunk 9. oldalán olvashatnak – a szerk.) A tanfolyamba építve, a nyelvi órák mellett a sikeres vizsgázáshoz elengedhetetlen egyéb, általános kompetenciákra, úgymint teljesítménykoncentráció, szelekciós képesség, kreativitás, érvelés fejlesztésére is lehetőséget kínál. Az egyetem korábbi gyakorlatának megfelelően, ellentétben más felsőoktatási intézményekkel, a szakmai képzés mellett a tantervek szerves részét képezik az ingyenes nyelvórák az oklevélhez szükséges nyelv­ismeret megszerzésének támogatásaként.

Átmeneti mentesség?
Bizonyos szakok esetében elindult a lobbitevékenység a rendeletmódosítás irányába – jelent meg korábban a sajtóban – ami átmeneti mentességet adhat néhány, társadalmilag különösen fontos szakma esetében. A Miskolci Egyetemen ez várhatóan a műszaki karokra lehet érvényes, tudtuk meg. Így az egyetemekre jelentkező diákok ideig-óráig levegőhöz juthatnak, de nyelvtudásra a munkavégzéshez, sőt a diplomaszerzéshez is szükségük lesz.

boon.hu