Nemrég Miskolcra látogatott dr. Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet tudományos tanácsadója, aki szerint az országoshoz képest is kiemelkedően magas a Sajó-völgyben a krónikus légúti megbetegedésben szenvedők száma. A szakember több olyan grafikont is készített, amik a miskolci levegő egészségre gyakorolt hatásait vizsgálják. Ezekből kiderül például az is, hogy 2013-ban Miskolcon ötször(!) annyi volt a légszennyezésnek tulajdonítható táppénzes napok száma a dolgozó lakosság körében, mint más nagyvárosokban. Páldy Anna szerint a kutatási adatok azt mutatják, hazánkban a levegőszennyezettség miatt körülbelül 10 ezren halnak meg évente, a Sajó völgye kifejezetten problémás térségnek számít ebből a szempontból.

Annak, hogy Miskolc levegője a téli időszakokban minimum problémás, több oka van. F. Nagy Zsuzsanna úgy véli, hogy nő a járműforgalom, az ipari tevékenység, a hulladékkal és lignittel történő felelőtlen háztartási tüzelés, de nagy gondot jelent az is, hogy anno beépítették a völgyeink kilevegőztetését szolgáló szélcsatornák útjait.

– Például emiatt is egyre gyakrabban alakul ki inverziós állapot, azaz ha nincs széljárás, a szennyezett levegő nem tud távozni a völgyből. Ilyenkor az összes légszennyező anyag megreked – akár hetekre –, mint a gőz a fedő alatt, és itt kering körülöttünk, egyre nagyobb koncentrációban. Azaz egy összetett környezeti/társadalmi problémával állunk szemben, ezért kellene közös összefogással mindenkinek figyelmet szentelnie a levegőszennyezés visszaszorítására, és nem mindig másoktól várni a megoldást – hangsúlyozta.

boon.hu