Húsz éve, 1998-tól
2000-ig, az első Fidesz-kormány idején még a Pénzügyminisztériumban dolgozott főosztályvezető-helyettesként. Mai szemmel érdekes lehetett.
1994-től dolgoztam a Pénzügyminisztériumban, utána GYES-re mentem, és épp a kormányváltás idején tértem vissza a munkába. Akkor még természetesnek hatott, hogy visszavesznek, de aztán gyorsan komoly konfliktusaim támadtak a pénzügyminiszter Járai Zsigmonddal, és közvetve Orbán Viktorral.
Ma már komikusnak hangozhat, de képzelje el a helyzetet, hogy költségvetési törvényt tárgyalunk 1998 decemberében, és a Fidesznek a bizottsági ülések utáni utolsó pillanatban jut az eszébe, hogy nem terveztek be elég pénzt autópályaépítésre. Az államháztartási törvény szerint ilyenkor már csak koherenciazavar miatt lehet beadni módosítót, nem lehet csak úgy pénzt pakolgatni. A kollégáimmal szóvá tettük ezt, amikor a sarokban egy cigarettázó fickó közbevágott: „Ne szakmázzatok már, bazmeg, ne szakmázzatok már!”.
Simicska Lajos utasított, és simán átléptek a törvényen. Már akkor így működtek a fiúk. Onnantól tudtam, hogy ez nem az a közigazgatási karrier, amit én magamnak elképzeltem.
Korábban Draskovics Tibor titkárságvezetője, aztán Medgyessy Péter kabinetfőnöke is volt, később az ALTUS Befektetési Rt. jogtanácsosa, majd vezérigazgatója lett, a DK alapítása óta mégsem volt aktív politikailag. Miért tért vissza februárban a politika első vonalába?
A DK 2011-es megalapítása óta is nagyon aktívan részt vettem a politikában: jártam az országot, interjúztam, kampányoltam, fórumokat tartottam, csak hivatalos pozíciót nem vállaltam a pártban. Tavaly április 8-án döntöttem úgy, hogy előrelépek egyet. Akkor sokan elveszítették a hitüket, nekem viszont az adta meg az utolsó lökést, hogy most kell beszállni a nagypolitikába.
Mégpedig azért, mert ami most történik a Fidesz és az Európai Parlament illetve a Néppárt között, választóvonalat mutat: Magyarország vagy végleg pária lesz Európában, és Orbán Viktor magával ránt bennünket, vagy meg tudjuk mutatni Európának, hogy ez az ország nem egyenlő a Fidesszel.
Akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölttel alig jutottak be a parlamentbe. 308 ezer szavazatot kaptak 70 százalékos részvétel mellett. Most májusban 557 ezret kaptak 43 százalékos részvétel mellett. Mi változott tavaly óta azt leszámítva, hogy ön lett a párt arca a férje helyett?
Tavaly a DK volt az egyetlen párt, amelyik 63 helyen visszalépett az összefogásért, hatalmas áldozatot hoztunk, hiszen ennyi helyen nem indítottunk jelöltet. Utána nagyon felpörgött a Fidesz nemzetközi uszító kampánya, amivel szemben viszont a DK adta a legegyértelműbb víziót. Az egész kampány két világkép ütközéséről szólt: egyik oldalon Orbán nacionalista nemzetek Európa-képe, meggyengült intézményekkel, a másikon a mi Európai Egyesült Államok-víziónk. Más ellenzéki pártokkal szemben mi nem maszatoltunk, világossá tettük a téteket és az oldalakat.
Kívülről nézve inkább azon múlt, hogy Ön a listavezető, és nem a népszerűtlenségi listák örök rekordere, Gyurcsány Ferenc.
Akkor rosszul látja. A választók tudják, hogy ki a DK elnöke. A Fidesszel szembenálló világban Gyurcsány elfogadottsága lényegében megegyezik a többi ellenzéki vezető támogatottságával, nézze meg a közvéleménykutatásokat. A fideszesek szemében persze az ördög, de mi büszkék vagyunk erre, mert valóban ő a legkérlelhetetlenebb velük szemben.
Természetesen remélem, hogy oka a jó eredménynek az én személyem is, és hogy hitelesen tudtam képviselni a programunkat, hisz másképp nem választott volna listavezetőjének a párt.
Számíthatott az is, hogy úgy döntöttünk, szemben például az MSZP-vel, hogy csak olyan jelölteket állítunk, akik ténylegesen ki is mennek Brüsszelbe.
https://444.hu/2019/06/19/dobrev-klara-iszonyatosan-nagy-ambicioim-vannak